Звірячий бізнес на беззахисних звірах неприпустимий

21/05/2015

Принаймні так вважають експерти та громадські активісти, які нещодавно перевіряли діяльність підприємства «Енейко» – станції-розплідника мисливських собак, котрий розташований у селі Брониця Львівської області. Адже там безслідно зникли, як припускає координаторка зоозахисної діяльності Національного екологічного центру України (НЕЦУ) Наталя Вишневська, три червонокнижні бурі ведмеді.

«Ймовірно ведмедів десь приховали аби приспати пильність екоінспекції. Тварин могли також і продати. Але, як на мене, це не вигідно власнику розплідника, бо весь його сумнівний бізнес побудований на цькуванні ведмедів службовими собаками. Адже після таких «вправ» вартість таким чином навчених мисливських псів значно зростає», – вважає зоозахисниця. Також пані Наталя додала, що означений вид бурих ведмедів занесений до Червоної книги України, а за міжнародним законодавством – до Червоного списку МСОП, CITES й охороняється Бернською конвенцією. Важливим результатом перевірки розплідника стало й фіксування факту наявності знаряддя для цькування собак на ведмедя. Приміром, виявлено натягнутий трос і блочну систему, які, вочевидь, використовувались за призначенням.

До речі, починаючи з 2011-го року перевірки підприємства «Енейко» проводилися п’ять разів. Проте жодного разу в протоколи перевірок не було внесено реальної інформації про те, в якому стані насправді утримуються ведмеді.«Тут варто зазначити, що документи на реалізацію ведмедів були надані власником з порушенням вимог законодавства: без підписів та печаток. Не були зафіксована в актах і наявність знарядь для так званої притравки. Таким чином ситуація сприяє подальшій діяльності нелегальної тренувальної станції, якою насправді є розплідник «Енейко». На жаль, ніхто так і не припинив порушення законодавства, воно триває і надалі», – каже Марія Трунова із Асоцiації зоозахисних органiзацiй України (АЗОУ).

eney1

eney2

За інформацією активістів АЗОУ, у минулому році щодо власника «Енейко» Миколи Кобільника було відкрито кримінальну справу за фактом підробки документів стосовно продажу бурих ведмедів, які раніше перебували у цьому мисливському розпліднику. Відтак АЗОУ ініціювала комплексну державну перевірку фактів жорстокого поводження з ведмедями, утримання та використання тварин. До складу комісії увійшли представники Державної екологічної інспекції у Львівській області, експерти інституту зоології ім. Шмальгаузена НАНУ, представник НЕЦУ та співробітник притулку для бурих ведмедів міжнародної організації FOUR PAWS.

Проте, як розповіла Наталя Вишневська, ведмедів під час перевірки підприємства не було: «Ми виявили порожні клітки. Ведмеді, які ще три тижні тому перебували на території розплідника, зникли. Місця, де розміщувались бурі ведмеді, були досліджені представниками екологічної інспекції та експертами, відповідно зафіксовано порушення».

До того ж, як зауважує експерт Інституту зоології ім. Шмальгаузена Марина Шквиря, «вольєри», в яких утримувались ведмеді, не відповідають жодним вимогам: «Розміри більшості секцій менші за мінімальні стандарти, конструкції іржаві, ненадійні, з гострими кутами. Укриття по суті є металевими коробками, що розжарюються на сонці, єдиний «басейн» – крихітний резервуар з смердючою субстанцією на дні.

На підлозі, в тих секціях, де вона взагалі є, перепрошую, наявний шар ведмежих екскрементів різного терміну давності, від тижня до року, гнилі залишки корму. Гній з кліток вільно потрапляє назовні та в найближчий потік. А неподалік колодязь та будинки місцевих мешканців».

Окрім того експерти виявили критичні порушення техніки безпеки. Скажімо, співробітник відділу паразитології Інституту зоології Єгор Яковлєв вважає, що на території розплідника існує висока вірогідність зараження небезпечними видами гельмінтів людей та свійських тварин, які контактують з продуктами виділення собак та ведмедів з розплідника.

Всі порушення екозахисниками задокументовані та відображені в акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони довкілля. Нині – черга належної реакції місцевих правоохоронних структур.

Ігор Галущак

Залишити відповідь