Лісник у лісі – не воїн?

31/03/2014

1353930075У тому, що наша, колись відома непрохідними лісовими хащами держава перетворюється сьогодні на облисілу шахову дошку – впевнитися неважко. Достатньо сходити у найближчий ліс. Приміром, Бородянський район Київщини в усі роки вважався лідером грибної та ягідної продукції. Місцеві ліси щедро забезпечували нею селянські господарства та стихійні ринки столиці.

Нині ж Макарівське та Клавдієвське лісництво займаються лише лісозаготівельними роботами. Замість того, щоб розчищати ліси від хворих дерев і сухостою, під бензопилу найманців потрапляють цілком здорові сосни та берези. Неважко здогадатися, куди йде нині дорогий український ліс і чиї кишені збагачує мільйонами гривень.

Приміром, є у селищі Бабинці 4-кілометрова асфальтована дорога, яка проходить лісом до залізничної станції Клавдієво. Ще три роки тому її узбіччя були порослі шикарним сосняком. Чверть віку прикрашали ці сосни зеленим кольором і мапу країни. Нещодавно цілющі легені держави були безжально знищені. Узбіччя дороги лисі, а лісові велетні слугуватимуть відтепер у якості меблів чи будматеріалу черговому олігархові. Аналогічну картину можна побачити і в інших регіонах України. Щороку величезні території нашої вітчизняної краси гинуть під егідою постійних екологічних зачисток начебто «хворих дерев». Роками місця цих кримінальних злодіянь зіяють чорними пустками. Бо ніхто і нічого на них не висаджує. На екологічні проекти по відновленню лісових насаджень у державних чиновників постійно бракує коштів. Зате вирубку лісів вони поставили на потік.

Захисники природи переконують, що нині це наймасштабніший бізнес, який здійснюється у різних куточках країни за напрацьованою схемою санітарних зачисток хворих, згорілих дерев. Та саме хворі дерева залишаються у лісі, а за кордон потрапляє чомусь найцінніша сировина. Тому не дивно, що Україна є одним із найбільших експортерів лісу у Європі. За даними Держмитслужби, щороку з держави вивозять деревини на близько $272 мільйонів. Й іноземців наш ліс збагачує значно більше. Приміром, у Німеччині чимало підприємств продають великі партії деревини саме українського походження. На території ж вирубки Клавдієвського лісництва нам якось запропонували купити за $270 КАМаз відбірної сосни. На наших очах невідомі особи торгували спиляним лісом прямісінько на трасі.

Згідно статистики, територія нашої держави на 15% вкрита лісами. Вони займають 10,8 млн. гектарів. Тоді як у країнах ЄС ліси складають 27% від загальної площі. Найбільшою проблемою галузі є відсутність належної охорони. До того ж, постійно мають місце грубі порушення технологічного процесу при проведенні лісозаготівельних робіт. Як інформує природоохоронна прокуратура, лише за шість місяців поточного року в лісах Держлісагентства України незаконно вирубано понад 2 тис. кубометрів лісу. За результатами прокурорських перевірок, до відповідальності притягнуто понад три тисячі посадових осіб. Окрім того, повідомляє прокуратура, дії деяких державних контролерів також підпадають під кримінальну відповідальність.

Невтішна і статистика вітчизняних експертів: за останні кілька років обсяги санітарної вирубки лісів зросли у 7 разів – з 0,5 млн. до 3,5 млн. кубометрів. Винищують ліс не тільки на Київщині та в Карпатах. У Криму чимало цінних порід дерев рубають на сувеніри та меблі, а іноді просто на дрова, – констатують кримські екологи. На захист українських лісів Мінекології розробило навіть програму космічного моніторингу. Про свіжі вирубки у регіонах має інформувати Національна космічна агенція. За її інформацією, вони спостерігаються по всій країні: в охоронній зоні гори Говерли та на заповідному острові Хортиця, в захисних лісонасадженнях Херсонської області та Києва. Знімки з космосу свідчать про вирубування вікових дерев навіть у заповідниках. Однак інформація Державного комітету лісового господарства України чомусь космос до уваги не бере. Чиновники цієї установи стверджують, що в країні деревини заготовляють вдвічі менше, ніж її виростає за рік. Мовляв, таким чином площа українських лісів зростає і вже перевищує свій відсоток. Як це відбувається, свідчать дані регіональних правоохоронців та СБУ.

Так, прокуратурою Одеської області 19.07.2012 скеровано до суду кримінальну справу стосовно трьох державних службовців лісогосподарського підприємства, які організували незаконну порубку лісу, чим завдали збитки на 6,7 млн. гривень. З метою відшкодування заподіяної шкоди у справі заявлено позов. Десятки подібних випадків є в Івано-Франківську, Чернігові, Херсоні та на Житомирщині. Люди цілими селами піднімаються нині на захист своїх лісів. Та подолати чиновницькі апетити самотужки буває не під силу. Що робити, коли політики зайняті іншими справами, а законодавство немає кому контролювати? Коли проти чесних і люблячих свою справу лісничих виступають корумповані фірмачі?

За результатами проведених перевірок у сфері лісового господарства прокурорами поточного року порушено 145 кримінальних справ, з них 97 направлено до суду, з метою усунення порушень екологічного законодавства внесено 1,3 тис. документів реагування, на незаконні акти принесено 213 протестів, до бюджету відшкодовано понад 3,8 млн. гривень.

1353929998_foto0078За словами екс-міністра охорони навколишнього середовища Сергія Курикіна, природоохоронне законодавство в Україні, зокрема те, що стосується використання і примноження лісів, нині частково є «сплячим», бо фактично не працює. Колишній посадовець впевнений: якщо органи місцевої влади та державні природоохоронні органи будуть у повному і належному обсязі виконувати свої обов’язки, то проблема незаконних вирубок лісу в країні буде вирішена.

Однак селяни впевнені, що зберегти наші ліси можна тільки запровадивши суттєві штрафні санкції до порушників закону. До того ж, один лісник у великому лісі – не воїн. Потрібна допомога спеціальних лісових патрулів.

Держава має усіляко стимулювати добровільні екологічні дружини або інші громадські організації, які мають на меті захист лісу. Чиновницьких структур, які повинні вирішувати проблеми лісгоспів, у нас вдосталь. Не вистачає лише державних інспекторів на місцях та лісничих. Саме їх посади зазнали найбільшого скорочення. Головне, відсутня будь-яка спеціалізована гаряча лінія для оперативного реагування на незаконні вирубки. Міліціянти ж не поспішають виїздити на виклики стурбованої громадськості. Тож виходить, що від нас із вами залежить – буде мапа України зеленою чи на ній і далі правитимуть «королі» та «дами», знищуючи усе на своєму шляху.

Наталя Сокуренко

З оригіналом статті можна ознайомитись тут.

Залишити відповідь