Плани на дерево

20/05/2014

Львівські депутати просять заборонити експорт деревини, а в Держлісагентстві вважають це лобіюванням інтересів приватних переробників

Минулого тижня львівські депутати облради звернулися до Верховної Ради України та Кабміну з проханням заборонити експорт деревини в круглому вигляді. Основний аргумент — ми позбавляємо роботи українських переробників. Мовляв, коли вивозять кругляк у Туреччину, то українські фахівці не мають чим зайнятися.

Натомість у Держліс­агентстві кажуть, що за останні кілька років тема заборони експорту виринала з десяток разів, але так і не стала законом. Забороняла вивезення лісу тільки Росія, але й там від цієї ідеї незабаром відмовилися. У Європі такого не практикували.

Депутати борються за дерева

Ініціатором звернення до Кабміну став Микола Кадикало, депутат ЛОР. За його словами, ми віддаємо ресурс і позбавляємо наших людей робочих місць.

«Метою такої ініціативи є те, щоб не було пересудів. До прикладу, «Галсільліс» укладає угоду з іноземною компанією, тоді переробляють деревину за кордоном. Українці залишаються без роботи, — пояснює «Газеті» Микола Кадикало. — Мені ця проблема відома ще відтоді, коли я працював прокурором природоохоронного відділу прокуратури Львівської області».

У зверненні до Кабміну депутати запевняють, що останні кілька років на Львівщині лісогосподарські підприємства нарощують експортний потенціал, насамперед просуваючи на зовнішній ринок круглі лісоматеріали.

Такий розвиток подій спричинено, по-перше, незадовільним попитом на круглі лісоматеріали на внутрішньому ринку через зниження обсягів виробництва в лісопромисловому комплексі. По-друге, договори про експорт круглих лісоматеріалів укладають переважно на тривалий час, не менше ніж на рік, що дає лісогосподарським підприємствам можливість планувати виробництво на довшу перспективу. По-третє, споживачі заздалегідь оплачують лісопродукцію, а відвантаження деревини їм здійснюють частинами.

«Основними негативними моментами експорту круглих лісоматеріалів як сировини є те, що через таку недолугу економічну політику влади на місцях втрачено багато робочих місць, — йдеться в офіційному зверненні депутатів. — Окрім цього, знач­ну додаткову вартість переробки деревини за таких умов створено не в Україні, а за кордоном, де й осідають гроші і як заробітна плата робітникам, і як оподаткування готової продукції. Слід врахувати також і те, що деякі фірми, які скуповують українську деревину, перепродують її третім країнам або іншим фірмам, унаслідок чого Україна не отримує значних надходжень до бюджету».

Постраждають усі

У Державному агентстві лісових ресурсів України на такі ініціативи реагують категорично: від цих змін постраждають усі. У коментарі «Газеті» Володимир Воронюк, начальник управління використання лісових ресурсів Держлісагентства, пояснив: якщо заборонити експорт, то багато деревини може надовго залишитися на складі. «Від 2007 року всю деревину, яку реалізують наші підприємства, продають на щоквартальних аукціонах. Отож з 2007 року й до сьогодні на всіх аукціонах жодного разу всі обсяги деревини не продали. Продають близько 70% того, що виставляють на реалізацію. Участь у цих біржових аукціонах беруть лише переробники, тобто це ще раз свідчить про те, що дефіциту деревини для них не існує. В таких умовах закривати кордони несерйозно», — вважає Володимир Воронюк.

На думку чиновника, те, що переробники ініцію­ють таке, — природно. Кожен захищає свої інтереси. Якщо ж кордони закриють, то ціна має впасти. Однак є ще інший бік: доведеться звільняти людей з різних установ, які переробляють ліс.

На запитання про те, чим керуються депутати, коли вимагають заборони експорту, Володимир Воронюк упевнено відповів, що ініціатива належить переробникам, бо вони мають на меті свою користь.

«Зараз переробляння лісу — це приватний сектор економіки. Отже, люди захищають свої фінансові інтереси», — вважає В. Воронюк.

У недоречності звернення запевняє і Роман Дудич, головний лісничий державного підприємства «Бібрське лісове господарство». За словами Р. Дудича, якщо кордони для деревини закриють, то показники реалізації матеріалу суттєво впадуть.

«Такі зміни в законі були б дуже недоречні, ми справді багато працюємо на експорт, але тільки тому, що в Україні деревину не так охоче купують. Ми, навіть експортуючи, маємо надлишок продукту», — запевняє Роман Дудич.

Мар’яна Вербовська, Львівська газета” №11, 2014

 

Залишити відповідь