Коли лісник не товариш

25/05/2014

Працівники державної лісової охорони постійно стоять на сторожі лісових угідь, але трапляються прикрі випадки, коли доводиться притягувати до відповідальності в якості порушників… саме лісових охоронців. Так, майстер лісу Журжевицького лісництва достовірно знаючи, що у ввіреному йому кварталі будь-яка законна рубка не планувалась, запропонував(!) майстру приватного лісопильного цеху деревину. Слід нагадати, що майстер лісу – працівник Державної лісової охорони й має статус правоохоронного органу, в обов’язки якого входить здійснення охорони(!) лісів. Але мабуть, лісник про це забув, бо в ході розмови з співробітником лісопильного цеху, охоронник лісу дозволив, звісно за певну плату, провести незаконну порубку. На вказану пропозицію чоловік погодився та пообіцяв направити до місця проведення рубки підпорядковану йому лісорубну бригаду й підігнати спеціальну техніку.

В результаті незаконної порубки було зрізано 536 сироростучих дерев породи сосна Журжевицького лісництва, що знаходились в користуванні ДП «Олевське лісове господарство». Заподіяна істотна шкода довкіллю. Працівники міліції затримали майстра лісопильного цеху разом із лісником на місці вчинення злочину. Наразі цією крімінальною справою займається прокуратура Житомирської області. Слідство триває, встановлюється остаточна матеріальна шкода, а також причетність інших осіб до вказаного злочину.

Приблизно такаж ситуація в Лугинах, тут лісничий (це значно вища посада) домовився за гонорар з приводу порубки із приватним підприємцем й найняв двох лісорубів, які виконували вказівки лісничого. Використовуючи бензопили марки «Хускварна – 340», «Штиль – 180» та «Урал» була скоєна незаконна порубка шести дерев породи дуб в лісовому масиві Радогощанського лісництва ДП «Лугинське лісове господарство». Лісоруби не знали, що порубка лісу була незаконною. Кримінальна справа направлена прокурору Лугинського району Житомирської області для організації розслідування.

Лісник ДП «Новоград-Волинський лісгосп АПК» Городницького лісництва, будучи закріпленим за обходом №-8 площа 14 га, що відноситься до 3-ї категорії захисності – захисні ліси (до категорії захисних лісів відносяться лісові ділянки, що виконують функцію захисту навколишнього природного середовища та інженерних об’єктів від негативного впливу природних та антропогенних факторів – Авт.), нехтуючи своїми функціональними обов`язками, вирішив із залученням сторонніх осіб вчинити незаконну порубку дерев на закріпленій ділянці лісу. Лісник найняв за грошову винагороду двох осіб для порубки. Усвідомлюючи, що останні не рахуються працівниками ДП «Новоград-Волинський лісгосп АПК», не володіють необхідними знаннями для проведення лісових робіт, наказав їм на власний вибір(!) здійснити самовільну порубку лісу, а саме 60 метрів кубічних дерев дуба. Використовуючи бензопили марки «Енергомаш» та «GOOD LUCK», які були отримані від лісника(!) найняті особи здійснили незаконну порубку лісу на корені, а саме 19 сиро ростучих дерев породи дуб, діаметром приблизно 54х62 см кожне та одного дерева породи вільха діаметром 20х20 см., чим завдали істотну шкоду охоронюваним законом державним інтересам та довкіллю.

Новоград-Волинський міськрайонний суд визнав лісника винним у вчиненні злочину й призначив покарання у вигляді штрафу в розмірі 1500 грн. з конфіскацією незаконно добутого. Крім того, на користь держави присуджено стягнути 90000грн.

Як бачимо, охоронці лісу іноді, на жаль, не виконують своїх основних функцій. Хоча бувають випадки, коли аж занадто захищають ліс й теж притягуються за це до кримінальної відповідальності. Приміром, лісник Грушівського лісництва Костопільського військового лісгоспу ДП «Львівський військовий лісокомбінат», що розташований в Березнівському районі, виходячи за межі наданих йому повноважень, під час припинення неправомірних дій двох осіб, які самовільно рубали дерева, жорстоко побив одного з порубників.

– В той день я здійснював обхід ввіреної мені ділянки лісу, – пояснює лісник. – Між 26 та 27 кварталом зупинив трактор, який перевозив дрова й поцікавився, звідки вони. В транспортному засобі знаходилися двоє чоловіків, які повідомили, що дрова з полігону. Раптом я почув звук бензопили та відразу побіг в той бік. Відійшовши метрів 300, побачив як двоє чоловіків займаються незаконною порубкою лісу. Я поцікавився, що вони роблять. У відповідь почув, що лісникам можна вивозити дрова, то чому ж їм не можна зрізати кілька дерев. Це мене вивело з рівноваги…

Лісника визнано винним за ст.365 КК України (перевищення влади або службових повноважень). Йому призначено покарання у вигляді п’яти років позбавлення волі із позбавленням права займати посади, пов’язані з охоронною діяльністю на строк два роки. Крім того, його зобов`язали виплатити штраф в сумі 9 350 грн. Щоправда, підсудного звільнено від покарання з іспитовим строком на два роки. Однак, покарання у вигляді позбавленням права займати посади, пов’язані з охоронною діяльністю на строк два роки та штраф підлягають реальному виконанню. Крім того, лісника зобов`язали сплатити на користь Березнівської центральної районної лікарні 1 566 грн. витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину.

На превеликий жаль, злочинів, де б фігурували охоронці лісу, не мало. Але притягнути до відповідальності лісників не легко – кримінальні справи або тягнуться роками, або взагалі закриваються.
– Іноді під виглядом «санітарних» рубок проводять вирубку найкращих дерев, які насправді не є дровами, є високоякісною лісопродукцією: пиловником кращих сортів, навіть фансировиною – говорить консультант Світового банку (програма ENPI-FLEG) Олег Сторчоус. – У такому випадку це є умисним зловживанням лісівників. Майнові санкції за вчинення подібних дій до лісівників слід застосовувати у вищому розмірі, ніж до звичайних громадян.

Слід зазначити, що розмір шкоди розраховується без урахування породи дерев, а визначається шляхом замірів діаметру пня зрубаного дерева. Як наслідок, розмір шкоди за незаконну рубку корявої та гнилої верби біля річки є аналогічним розміру шкоди, завданому нелегальної рубкою високого та стрункого дубу такого ж діаметру. Тому на часі прийняття нового документу, де існуючі такси за незаконні рубки та розміри майнової відповідальності за лісопорушення слід узгодити з економічними реаліями та екологічною цінністю дерев.

– Як правило, незаконні рубки списують на місцеве населення, – пояснює голова Бюро екологічних розслідувань Дмитро Скрильніков. – Такі рубки називають – рубкою бідності, коли родини, не маючи коштів, вимушені заготовляти ліс для власних потреб. Насправді, відсоток таких порушень дуже незначний, здебільшого ліс знищують використовуючі корупційні схеми. Приміром, експерти оцінюють стан лісу і пишуть висновки, що така то ділянка лісу всихає або пошкоджена шкідником й потребує санітарної рубки. Як правило, самі лісники готують фіктивні документи на рубку в тих місцях, де ліс взагалі не планується рубати, а правоохоронні органи в свою чергу «не помічають» таких порушень. У результаті дерева списуються на дрова, як хворі, а насправді під сокиру йдуть здорові дерева. Різниця поміж вартістю дров та здорового дерева така: кубометр дров вартує 250 грн, а, наприклад, ціна кубометру здорової деревини дубу може сягати від 1000 доларів.

Таких порушень багато й вони дуже небезпечні. Слід звертати увагу саме на ті рубки, які організовані професіоналами, людьми, так би мовити, які покликані захищати ліс. Їм відомо про існування величезної кількості способів, як обійти законодавство. Тож, не дивно, що працівника лісового господарства іноді важко притягнути до відповідальності.

Леніна Бичковська, спеціально для Телекритики

Залишити відповідь