Їдемо відпочивати у… лісгоспи

23/04/2016

П’ятдесят чотири місця для комфортного відпочинку пропонує державне лісогосподарське підприємство «Берегометське лісомисливське господарство». Саме стільки відпочивальників одночасно можуть прийняти у комфортних умовах на цьому підприємстві. Затишні будинки лісника серед мальовничих гір, які облаштовані всім необхідним, упродовж цілого року відкриті для туристів. Уже 4 сотні відпочивальників скористалися туристичними послугами лісмисливгоспу. Дешево, близько та цікаво – ось що вирізняє відпочинок на базі лісогосподарських підприємств Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства. А ще тут можна оздоровлюватись упродовж усього календарного року, адже буковинський ліс привабливий будь-якої пори.

Ноу-хау буковинських лісівників

Лісовідновлення, охорона і захист лісів та раціональне використання лісових ресурсів – із цим у першу чергу пов’язана робота лісогосподарських підприємств. Проте працівники Берегометського лісмисливгоспу пішли трохи далі і вирішили використовувати ввірене лісове багатство альтернативним способом. У лісгоспі запевняють, що це і для туристів пізнавально та вигідно, та й на імідж професії впливає позитивно.

Рекреацію у державному лісовому фонді лісгоспи Чернівецької області розвивали й раніше, проте до повноцінного надання туристичних послуг було ще далеко. Переломним став 2014 рік. Тоді на базі ДП «Берегометське ЛМГ» почали розвивати новий напрям. Запал до роботи підігрівав ентузіазм керівництва та наявна рекреаційна база підприємства. Та й перспектива впровадження законодавчих змін щодо експорту деревини змушували шукати нові шляхи заробітку. Таким, сподіваються, і може стати туризм у гірській лісовій місцевості.

«Пілотним» щодо розвитку туризму на базі підприємств лісового господарства поки є Берегометський лісмивливгосп, хоча й інші лісгоспи (зокрема Путильский та Сторожинецький) нарощують туристичну інфраструктуру.

Нині ДП «Берегометське ЛМГ» готове одночасно прийняти 54 туристів. Їм можуть запропонувати послуги проживання, харчування, екскурсії за визначеним маршрутом, відвідування рекреаційних містечок і музеїв, проведення майстер-класів, купання у водоспадах, рибальство та полювання у спеціально відведених для цього місцях.

Розробили власний туристичний маршрут

Ліс – сам по собі чарівний. Та споглядати його за прокладеним і пізнавальним туристичним шляхом – це подвійне задоволення. Аби відпочивальникам було цікаво у лісових угіддях ДП «Берегометське ЛМГ», тут склали оглядовий маршрут, який пролягає через віковічні лісові масиви Вижниччини та Путильщини. Щоб його подолати, знадобиться 3-5 днів. Пересуватися можна пішки, гірськими велосипедами, квадроциклами чи власним автомобільним транспортом.

Шлях включає кілька локацій-зупинок для харчування і ночівлі, огляду красивих краєвидів та цікавих пам’яток природи. Тут же, обіцяють, можна буде взяти участь у майстер-класах із гончарства, писанкарства, бондарства, навчитися закривати варення, вишивати, грати на автентичних музичних інструментах.

Туристичний маршрут розпочинається в урочищі Майдан с. Мигово Вижницького р-ну, де розташована комфортна туристична база ДП «Берегометське ЛМГ». Наступний пункт – рекреаційне містечко «Лісовичок» з магазином еко-продукції та альтанками (на в’їзді в смт. Берегомет Вижницького р-ну). У мальовничому урочищі Козишино Лопушнянського лісництва розташоване приватне форелеве господарство, а на вершині – мисливський будиночок лісгоспу. В урочищі Борсуки (Гірсько-Кутське лісництво) є новозбудована рекреаційна зона «Водограй», де можна купатися у гірському водоспаді. Наступними пунктами поїздки є перевал Шурдин та гора Мегура (її висота – 1313 м над рівнем моря). Звідси розпочинається держлісфонд Путильського лісгоспу, а саме Селятинського лісництва. Наразі на території лісництва можна оглянути потужний еколого-просвітницький центр із вольєром для утримання диких тварин.

– Відпочинок на базі державних лісогосподарських підприємств – це бюджетний аналог відпочинку в приватному секторі, який підходить різним категоріям відпочивальників, – упевнена заступник директора з благоустрою, рекреації та комунікацій ДП «Берегометське ЛМГ» Тетяна Тирон.

Облаштовують рекреаційні пункти, аби люди мали, де відпочити у лісі

Щоб буковинцям та гостям області було комфортно відпочивати у лісових угіддях Чернівецької області, у держлісфонді створені рекреаційні пункти та майданчики. Тут розташовуються альтанки з лісовими меблями, поруч є місце для розведення вогню, парковка, вбиральня, ящики для сміття. Комплектація такого місця відпочинку – різна. Біля деяких навіть є гойдалки чи місця для гри дітей.

– Цього року ми збудували два нові рекреаційні пункти у державному лісовому фонді Сокирянського лісгоспу, – розповідає головний лісничий ДП «Сокирянське ЛГ» Олександр Чебан. – Разом із ними в лісових угіддях підприємства буде вже 8 рекреаційних пунктів і понад 50 місць відпочинку для населення. Усе – безкоштовно. Плануємо у вихідні забезпечувати ще й хоча б кількома оберемками дров, аби у відпочивальників не було спокуси рубати дерева у лісі. Щороку всі рекреаційні пункти поновлюємо, щоб вони мали гарний естетичний вигляд.

Лісівники кажуть: у теплу пору року щовихідних буковинці охоче відвідують рекреаційні пункти. І, що надзвичайно важливо, викидають сміття до спеціальних сміттєзабірників, а не у ліс.

Часто рекреаційні ділянки приурочують до природних пам’яток чи заповідних місць. Наприклад, у лісових угіддях Хотинського лісгоспу можна відпочити в альтанці біля дуба, котрому півтисячі років. А от у Селятинському лісництві є великий еколого-просвітницький центр, де всі охочі можуть побачити наживо лісових звірів.

Доглядати і покращувати – запорука розвитку рекреаційної мережі у лісі

Сторожинецький лісгосп також прагне розвивати на підпорядкованій території туризм та рекреацію. Те, що це справа кропітка та постійна, тут уже добре переконалися. На підприємстві розповідають, що постійно доглядають та вчасно ремонтують рекреаційні майданчики (а таких – 19 одиниць), каплички, альтанки. Турбуються і про облаштування територій біля криниць та лісових джерел. Попри це, кажуть, не варто забувати і про лісові шляхи. Дороги лісогосподарського призначення на цьому підприємстві вважаються одними з кращих в області. Секрет хороших шляхів у лісі простий – це регулярний догляд, ремонт та відновлення.

Аби туристи знали куди і за чим іти у лісових угіддях Сторожинецького лісгоспу, для них складено мапи туристичних маршрутів із позначеними об’єктами рекреації. Така карта створена для кожного лісництва підприємства.

Аліна Агопшук

«Лісовий вісник» № 9-10 (48-49) 2015р.

Залишити відповідь