Заборона лісозаготівлі для Чернівецької області обернеться економічними проблемами і соціальними негараздами

24/04/2016

Питання лісового господарства на Буковині постійно викликає зацікавлення. Дійсно, галузь працює, а отже – говорити є про що. Та доволі часто її використовують для маніпулювання громадською думкою. І час від часу лунають необґрунтовані заяви, звинувачення та пропозиції, які несуть більше шкоди, ніж користі. Вже неодноразово говорилося про те, аби заборонити рубки. Як не всі типи, то хоча б головного користування. І про це стверджують громадські активісти, політики, пересічні краяни. Мотивація такої вимоги різна: аби зберегти ліси для нащадків, аби покращити екологічний стан, аби просто було куди піти по гриби… Про те, що ці заяви нічого спільного з раціональним лісокористуванням не мають, ніхто з авторів таких слів, напевно, не задумувався. Заборона рубок для лісів та області у цілому обернуться багатьма неприємними наслідками.

Грошей у бюджеті не буде

У Чернівецькій області лісове господарство належить до категорії бюджетоутворюючих галузей. Із кожним роком суми, які йдуть від галузі в бюджети різних рівнів, збільшуються. Так, для прикладу, за перше півріччя 2015-го лісгоспи заплатили 43 млн грн податків та обов’язкових платежів. Порівняно з аналогічним періодом минулого року, надходження від лісової галузі збільшилися вдвічі. Попри це, лісгоспи сплачують ще й єдиний соціальний внесок. За 6 місяців нинішнього року його сума – 26 млн грн.

З єдиного соціального внеску близько 91% суми направляється на пенсійне страхування. Тому, відповідно, для забезпечення пенсіонерів лісгоспи сплатили 23,66 млн грн. Мінімальна пенсія в Україні за віком у 2015 році становить 949 гpн. Згідно з простими розрахунками, лісгоспи області разово забезпечили мінімальною пенсією 24 931 пенсіонера. Або щомісяця упродовж року 4168 пенсіонерів жили за гроші, зароблені підприємствами лісового господарства області.

Ще варто звернути увагу на роль лісогосподарських підприємств у наповненні місцевого бюджету. Так, село Банилів-Підгірний Сторожинецького р-ну в першому півріччі цього року має отримати 450 тис. грн. Минулоріч на цю сільську раду лісгоспами району перераховано понад 700 тис. грн. Село Селятин Путильського р-ну отримало майже 820 тис. грн у 2014 році, а за 6 місяців цього року – понад 300 тис. грн. А от селу Долішній Шепіт Вижницького р-ну лісгоспи заплатили цього року вже понад 100 тис. грн, а ще нараховано до сплати майже 150 тис. грн, які найближчим часом буде направлено на рахунок громади.

Як для невеликих сіл ці суми податкових надходжень надзвичайно великі і, цілком можливо, саме лісогосподарська діяльність є основним наповнювачем місцевих бюджетів цих населених пунктів.
Державі доведеться знайти 100 млн грн на лісове господарство області

Якщо лісгоспи перестануть заробляти самі на себе за рахунок реалізації деревини, державі доведеться шукати джерела фінансування для ведення лісового господарства. Це може означати, що треба буде забрати кошти з якогось проекту чи скоротити фінансування інших видів робіт. Треба буде знайти приблизно більше 100 млн грн. Саме стільки за минулий рік лісгоспи витратили власних коштів на ведення лісового і мисливського господарства. Держава дала лише близько 2 млн грн, або тільки приблизно одну п’ятдесяту частину від необхідної суми. Для порівняння: за 2014 рік видаткова частина бюджету області становила 2,2 млрд грн. Враховуємо і те, що країна втратить, як мінімум, 95,5 млн грн податків та обов’язкових платежів.

Стан лісів в області може стати катастрофічним

Тисячі гектарів сухостою, які постійно охоплюють нові території, лісові пожежі, які, завдаючи колосальних збитків, знищуватимуть на своєму шляху все живе та можуть перекинутися на житлові будинки, а також швидке поширення деревних хвороб – це перспектива лісів області, за якими не будуть доглядати. Чому не будуть? Бо від рубок підприємство не отримуватиме кошти, які спрямовує на ведення лісового господарства. Держава фінансує лише окремі лісгоспи, та й то дає частково кошти тільки на утримання державної лісової охорони. Якщо, до прикладу, ДП «Путильське ЛГ» повністю утримує своїми силами працівників, які здійснюють охорону і захист лісу, то у випадку відсутності надходжень від реалізації деревини оберігати десятки тисяч гектарів лісу буде нікому. А це сприятиме і сплеску незаконних рубок. При цьому ніхто не турбуватиметься про те, аби сприяти природному поновленню і створювати лісові культури на місці зрубів. Так, і садити ліс буде нікому, бракуватиме саджанців, адже на те, щоб виростити садивний матеріал, теж треба робочу силу, час та кошти.

Без роботи залишаться тисячі буковинців

На державних лісогосподарських підприємствах працюють більше 3000 людей. У випадку заборони лісозаготівлі буде звільнено близько 2300 осіб. Найбільший сплеск безробіття відчує Путильський, Вижницький і Сторожинецький р-ни. Також держава повинна буде знайти гроші на виплату допомоги із безробіття. А це теж «набіжить» кілька мільйонів гривень.

Близько 700 осіб державної лісової охорони лісгоспи не матимуть права звільнити. Та питання в тому, хто платитиме їм заробітну плату, коли з Державного бюджету в області отримують зароблене лише 50 працівників лісового господарства?

Постраждає і приватний бізнес-сектор та інші галузі господарства

Питання розвитку деревообробної і меблевої галузей буде знято раз і назавжди. Просто не буде деревини для обробки, відповідно – не виготовлятимуть меблі, дерев’яні будинки, вікна, двері, музичні інструменти, піддони, пелети і багато інших товарів.

Також відчує вплив і сектор теплоенергетики. Тенденція останнього часу – перехід населення на опалення будівель дровами у зв’язку із подорожчанням газу. Досі для гірських районів Чернівецької області дрова традиційно залишаються чи не єдиним способом обігріву приміщень. Але якщо не буде рубок, то і не буде дров для населення.

За лісовими дорогами та рекреаційними пунктами ніхто не доглядатиме

Для охочих відпочити у лісі зручностей також більше не буде, адже за наявною мережею рекреаційних об’єктів перестануть доглядати. Та й доїхати до віддалених лісових масивів стане складніше. Лісові дороги потребують регулярного догляду. Ремонт наявних лісових шляхів лісгоспам області обійшовся в 38 млн грн минулого року, на будівництво витратили 8,6 млн грн. Навіть по гриби виїхати в ліс стане непросто – не буде нормальних доріг, якими можна пересуватися.

Перераховане – тільки частина з того, чим обернеться заборона лісозаготівлі. Негативний вплив відчує і економіка, і соціальна сфера, і приватний бізнес.

Аліна Агопшук

«Лісовий вісник» №7-8 (46-47) 2015р.

Залишити відповідь