Як вберегти Полісся від знищення?

25/04/2016

Одним із викликів сьогодення для лісівників Волині, Рівненщини, Житомирщини стали незаконні копачі бурштину. Щоб зупинити незаконний видобуток, лісівники проводять спільні рейди разом із поліцією та громадськими активістами. Загони Національної поліції охороняють ті ділянки лісу, куди намагаються проникнути «старателі», які втратили розум від спокуси здобути сонячний камінець і продати його за кілька тисяч доларів через «чорні» канали реалізації.

– Копачами знищено біля восьми гектарів лісу, на п’яти обліковано дерева з пошкодженням до ступеня припинення росту, загальний обсяг яких становить 870 кубометрів. За минулий рік було зареєстровано 13 кримінальних проваджень, вилучено 26 автомобілів, 13 мотопомп. Але цього недостатньо. Ми повинні далі працювати у цьому напрямку і особливу увагу приділяти роз’яснювальній роботі, аби достукатися до свідомості тих, кому байдужа доля наших лісів, а також, щоб заохочувати земляків зупиняти і попереджати намагання знищити їх заради наживи, – говорить начальник Волинського управління ЛМГ Олександр Кватирко.

«Сонячні» камінчики продають в соціальних мережах, там створені групи (клондайк – ВКонтакті), які активно діють на свою користь, молодь хизується тим, що з ними вже ніхто не впорається, бо в них є гроші, а місцеву владу можна купити і спокійнісінько копати далі. Переважна більшість тих, хто виходить на незаконний промисел, молодь віком до 25-30 років.

Вони, здається, ще вчора мріяли про щасливе життя в новій країні, а хтось із них, мабуть, стояв на Майдані, інші допомагали протестувальникам, але через два роки вони самі перетворилися на тітушок, тільки лісових, що кожного дня залишають після себе нові гектари Поліської пустелі. Якась психологічна диверсія перетворила купу людей на зомбі! Щоб розібратися в цих та інших питаннях і знайти бодай якесь рішення, в столиці за круглим столом зібралися представники громадськості та державних органів влади.

Захід «Нелегальний видобуток бурштину в Україні – масштаби проблеми та способи її вирішення» зібрали за сприянням Канадського фонду місцевих ініціатив. Заступник голови місії спостерігачів Канадського посольства Енн Меттсон Гаус, звертаючись до експертів, зауважила, що кожен із присутніх, щиро переживає та вболіває за те, щоб зупинити нелегальний та неконтрольований видобуток бурштину. Однак всі мають різне бачення вирішення цієї проблеми. Вона також запропонувала обговорити складну ситуацію та скласти подальший план дій для її вирішення.

– Зараз, почувши всі пропозиції, ми зможемо їх систематизувати та опрацювати, щоб в подальшому представити план першочергових кроків для вирішення проблеми. Ми розуміємо, що з початком весни розпочнеться також і новий сезон масового нелегального видобутку бурштину, тому зараз ми маємо зробити все, щоб зупинити це явище, – зауважує представниця ВГО «Автомайдан» Катерина Бутко, оприлюднивши результати дослідження проблеми незаконного видобутку бурштину. Вона зазначила, що за найскромнішими оцінками, об’єм видобутку бурштину в Україні становить 120 тонн на рік, від експертів та фахівців лунають цифри і в 200-300 тон, що становить мінімум 200-300 млн дол. на рік.

– Справжні об’єми ми порахувати не можемо, тому що практично весь бурштин в Україні видобувається нелегально, – констатує пані Катерина.

Радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк заявив, що працівники МВС разом із місцевими активістами також докладають немало зусиль, щоб стримати багаточисельні групи нелегальних копачів бурштину:

– У нас були дні, коли ми затримували по 300 осіб за ніч, але також потрібно усвідомити таку річ, що неможливо, в принципі, у трьох областях тисячі гектарів лісу оточити парканом і поставити біля кожного дерева спецназівця. Результат «бурштинової лихоманки» – зруйновані ліси, загострення криміногенної ситуації, загроза соціального вибуху та мільйонні збитки для держави».

– За інформацією обласних державних адміністрацій, Житомирська область має 220 гектарів постраждалих земель внаслідок видобутку бурштину, Волинська – 4 гектари, Рівненська – 1691. Але ми розуміємо, що ці цифри вже не відповідають дійсності на сьогодні. Масштаби значно більші. Ми самі чудово розуміємо, що штрафи, у тих розмірах, які є сьогодні, та «відповідальність» не здатні зупинити людей, які займаються нелегальним видобутком бурштину. Кустарний метод видобутку мотопомпами має бути заборонений на рівні законодавства. Видобування має бути цивілізованим, відкритим кар’єрним способом – для того, щоб після видобування можна було послідовно повернути всі шари ґрунту назад, висадити дерева…, – заявила під час круглого столу заступник міністра екології та природних ресурсів України Світлана Коломієць.

Народний депутат Ігор Лапін, який сам родом із Волині, наголосив на наступному:

– В «грибних» місцях за ніч одна мотопомпа добуває до 15 кілограмів бурштину, і це лише 10 відсотків того, що вони підіймають на поверхню, 90% лишається у землі. Країни Балтії посилили кримінальну відповідальність також і за незаконну торгівлю бурштином, а не лише за видобуток. Ми повинні ним легально торгувати через біржу, весь цивілізований світ до цього прийшов. Із приводу залучення людей: робочі місця – це і є залучення людей, бо на те, щоб іти під прапорами «у нас немає роботи, тому ми хочемо трошки копати бурштин», то я завжди кажу: ідіть тоді трошки грабуйте банки. Не можна бути «трошки» злодієм. Тому якщо державна компанія буде займатися легальним видобутком бурштину, то я б просив, в плані забезпечення робочих місць, створювати охоронні фірми переважно з АТОшників, нам треба хлопців десь соціально адаптувати – і нехай працюють. Це їхнє – охороняти, виконуючи функцію силового підрозділу. І кращої охорони ви не знайдете, бо ніяка бандота не полізе на територію, яку охороняють хлопці, котрі вчора повернулися з АТО.

– Україна займає друге місце у світі за покладами бурштину, і практично всі вони є на лісових землях. Понад 2000 гактарів лісових насаджень пошкоджені внаслідок незаконного видобутку каміння. Пошкоджені ділянки мають глибину понад 20 метрів, і тільки після законодавчого врегулювання проблеми ми можемо повернутися до питання рекультивації цих земельних ділянок, адже вона є надзвичайно коштовною. Хочу зауважити, що тільки лісники не зупинять цю проблему, бо на одного лісника припадає понад 1000 гектарів лісу для обстеження. Але на сьогоднішній день, наприклад, у Волинській області ми спостерігаємо зменшення видобутку та практично його зупинку, в результаті роботи як нашої лісової охорони, так і співпраці з Нацгвардією та активістами.

– зазначила перший заступник голови Державного агентства лісових ресурсів Христина Юшкевич.
Генеральний директор ДАК Українські поліметали Костянтин Лісничий розповідає:

– Зараз в Україні видобувається близько 120 тон бурштину на рік, з яких держава, тобто легально, видобуває лише 4(!) тони. 120 тон – це близько 6 мільярдів гривень, із них тільки рента – 1,5 мільярдів, саме ця сума і була закладена в бюджет на 2016-й. Зараз цей бурштин вже видобувається, потрібно лише зробити так, щоб держава мала змогу реально купити його, бо нині – це «скупка краденого», а купити можна лише в тому випадку, коли на всі ці території є спеціальні дозволи».

– Потрібно припинити нелегальне перевезення бурштину через митницю – і його ціна впаде. Як можна «непомітно» через державний кордон перевезти 120 тон бурштину? Це ж легкий камінь! Накопичувати бурштин потрібно через державну біржу, а вже потім держава має його продавати за кордон. Але вона не створює умови для цього, не припиняє котрабанду. Хибна думка, що бурштин копають місцеві, бо їм «немає за що жити». Насправді, у нас в районі є вільні робочі місця на кар’єрах, в лісовому господарстві, де середня зарплата близько 10 тисяч гривень, але за ці гроші вже ніхто не хоче йти працювати. Десятки тисяч зараз нелегально копають бурштин, і це боротьба з вітряками, коли Нацгвардію кидають у такі райони, щоб вона не пропускала копачів, у той час, коли на Сході триває АТО, там би вона була ефективніша та корисніша. Держава зараз для себе вибрала хибну концепцію боротьби з нелегальним видобутком бурштину, – таку думку висловив голова Сарненської районної ради Руслан Серпенінов.

Доктор геологічних наук, представник ВГО «Спілка геологів України» Олександр Бобров зауважує:

– Загорнути грейдером ями, які лишаються після видобутку бурштину мотопомпами, – це не рекультивація. Ще потрібно відновити біоценоз, рослинність на земельній ділянці і так далі. Більше того, коли ми видобуваємо бурштин, також повинні розуміти, чи видобуваються з цих розрізів всі види корисних копалин (кремній, платина, золото)? Видобути бурштин і піти – це не інтереси держави, тут потрібен комплексний видобуток мінеральних компонентів із надр разом із відкриттям ринку та залученням ефективних компаній до цього процесу.

Знімки з супутника, які продемонстрували учасникам круглого столу, засвідчили катастрофічні зміни ландшафту в результаті нелегального видобутку бурштину на Рівненщині.

Блогер, громадський діяч Денис Казанський каже:

– Я був у Дубровицькому районі й бачив голову районного відділення міліції, який їздить на BMW X5, і це легко перевірити. Не потрібно привозити Нацгвардію. Треба піти у гості до тамтешніх начальників райвідділів поліції та подивитись, у яких будинках вони мешкають, та на яких машинах їздять.

Там збудована чітка корупційна вертикаль, і коли я чую, що держава повинна отримати монополію на видобуток бурштину, то запитую: монополію на що? На роботу в мінус? Держава вже не раз нам демонструвала, що вона є вкрай неефективним власником, а державні компанії є або монополістами з розкрадання, або монополістами з неефективного управління. Також у нас зараз є ворота в українських аеропортах, тому що на митниці сидять проплачені люди і пропускають цей бурштин просто валізами».

Однак Олександр Москаленко, начальник управління митної політики Міністерства фінансів України уточнив, що митниця у світі затримує лише 10% контрабанди, тобто посилювати контроль лише на митниці – це також не вихід із ситуації, потрібні саме економічні рішення проблеми.

– Основа економіки України – мінеральні ресурси. З ними пов’язано 43% ВВП і 60% валютних надходжень. Чому така ситуація з бурштином? Бо знищена була геологічна служба, що встановлювала, як потрібно правильно це робити (саме тому її треба було знищити). За покладами бурштину ми на 2 місці у світі після Росії, а це близько 15 000 тон прогнозних ресурсів і 300 тон промислових запасів, які можуть дати державі 3 мільярди доларів на рік, також зараз щорічно наша держава втрачає 2 мільярди доларів надходжень до Державного бюджету. У Польщі, Білорусі це вже все відпрацьовано, Гданськ є світовою біржою з торгівлі бурштином, потрібно лише бажання зробити те ж саме, – заявив завідуючий відділом інституту геологічних наук України Леонід Галицький.

Також учасники круглого столу підсумували, що повторний видобуток бурштину (після помп) є неможливим технічно, саме тому помповий метод має бути заборонений законодавчо. Більше того, у такому разі далеко не кожна намита помпою яма дає бурштин, адже подібні нелегальні копачі не проводять геологічну розвідку, яка є доволі коштовним процесом. У результаті ми отримуємо просто знищений природний ландшафт та екосистему.

Сергій Гвоздецький

«Лісовий вісник» №3 2015р.

Залишити відповідь