Питання грошей… З надією із безнадії

25/04/2016

Глобальний екологічний фонд (GEF) ініціював проект вартістю 3 млн грн, що спрямований на збалансоване землекористування з ціллю попередження деградації земель і адаптації їх до змін клімату.

Мільйон із цієї суми планують виділити на відновлення лісів і управління лісовими ресурсами України.

У Держлісагентстві вже відбулася зустріч координаторів проекту від Європейської лісової комісії ФАО, першого заступника голови Держлісагентства Христини Юшкевич та провідних спеціалістів профільного відомства. Програма має стартувати у 2017-му та розрахована на 4 роки.

– До цього часу нам потрібно провести оцінку земель і визначити їх статус деградації, розробити проект землеустрою, оформити майнові права на земельні ділянки для створення нових лісових масивів. Участь у такому проекті – це досвід із відтворення лісів, доступ до елітного посадматеріалу для збереження вітчизняної екосистеми, – зауважує Христина Василівна.

Заступник голови Агентства акцентує на реабілітації лісових масивів сходу та півдня України. Але для цього треба зробити інвентаризації цих територій, знайти варіанти вирішення проблем згорілого лісу, розмінування ділянок.

Представники ФАО зауважують, що поки проведення такої роботи неможливе через продовження військових дій на Донбасі і висловлюють надію, що строки реалізації проекту дозволять повернутися до цього питання, як тільки в Україні запанує мир.

А поки в державі тривають конфліктні дії на усіх фронтах – від внутрішньо-політичного до міжнародного (Україна-Росія), ситуація в лісовій галузі – не найкраща. Стабільності немає. Як і немає затвердженої стратегії розвитку. Проте є розуміння, що ця весна для деяких регіонів буде не тільки важкою, а й настане без повноцінної лісокультурної кампанії та у тривозі за безпеку вже існуюючих лісів.

Ще у кінці січня 2016-го голова Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Микола Томенко звернувся до Уряду та парламентського комітету з питань бюджету у зв’язку з критичною ситуацією, яка склалася з фінансуванням лісового господарства. У зверненні йшлося про те, що Законом «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 № 928-VІІІ за КПКВК 2805060 «Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді» передбачено бюджетне фінансування в сумі 66 мільйонів гривень для утримання об’єктів природозаповідного фонду та бюджетних установ. Фінансова підтримка ведення лісового та мисливського господарства взагалі відсутня. Відсутність належної державної підтримки півдня та сходу України загрожує екологічною катастрофою. Державні лісогосподарські підприємства півдня та сходу України не зможуть забезпечити своєчасного відтворення лісів, проведення на належному рівні заходів із підвищення продуктивності, поліпшення якісного складу лісів, їх охорони, захисту від шкідників та хвороб, що також буде негативно впливати на екологічний стан держави з негативними наслідками для нащадків.

– Відсутність бюджетної підтримки проектних, лісозахисних та інших установ, потреба у фінансуванні яких у 2016 році становить 93,8 мільйони гривень, призведе до їх банкрутства та втрати кваліфікованих кадрів. Без роботи цих установ неможливе якісне виконання лісогосподарських заходів. А без проведення лісовпорядкування та складених планів, ведення лісового господарства законодавчо неможливе, – зауважує посадовець і вбачає вихід із ситуації у збільшенні обсягу видатків для ведення лісового і мисливського господарства, охорону і захист лісів у лісовому фонді на суму 422,6 мільйони гривень. Відповідні пропозиції він іще тоді направив до Кабінету міністрів України та Комітету Верховної Ради з питань бюджету з метою врахування під час опрацювання змін до Держбюджету-2016.

Б’є на сполох і Профспілка працівників лісового господарства України, критикуючи бездіяльність владних структур, президія ЦК зауважує: «Верховна Рада України приймає Державний бюджет 2016 року, яким на фінансування лісогосподарських заходів не передбачено жодної копійки. Таким чином підприємства південного та східного регіонів залишилися без фінансування, працівники – без заробітної плати, а, можливо, – й без роботи, галузь опинилася на межі катастрофи. Не додає оптимізму і заборона експорту круглої деревини, підвищення на 40% ставки збору за спеціальне використання лісових ресурсів, необхідність внесення до Держбюджету частини чистого прибутку підприємств у розмірі 75%, що вкрай негативно відбивається на фінансовому стані уже підприємств лісосировинних регіонів». Своєю постановою профспілка повідомляє, що за невирішення питань фінансування галузі та впорядкування роботи залишає за собою право на проведення протестних акцій.

Наразі (станом на 10.02.16 р.) ситуація залишається критичною і, як нам повідомляють, виглядає так: Запорізька область – працює 1-2 дні на тиждень, у лісі вже фіксують загорання; Дніпропетровська – лісова охорона звільняється, процвітають незаконні рубки (якщо минулого року було виявлено 22 м куб, то в січні 2016-го – 1600); Миколаїв – звільнення працівників, загорання лісу; Одеська область – лісова охорона працює 1 день на тиждень, ліси беззахисні, начальник управління намагався працевлаштувати колишніх військових, але через нестачу коштів це зробити неможливо; Херсон – заготовлені саджанці можуть загинути через нестачу коштів для посадкових робіт, на охорону лісу грошей немає, вже фіксують лісові пожежі.

«Через відсутність коштів будуть зупинені роботи зі створення нових захисних насаджень на малопродуктивних і деградованих землях, пропадуть десятки мільйонів садивного матеріалу у лісових розсадниках, без догляду загинуть рукотворні ліси, – про це, за інформацією прес-служби Держлісагентства, йшлося на колегії, яка відбувалася 9 лютого і у якій брали участь, окрім керівництва галузі та начальників управлінь, представники Кабміну, Мінагрополітики, народні депутати. – Крім того, буде відсутня можливість здійснювати попереджувальні протипожежні заходи в лісах, що, безумовно, сприятиме масовому виникненню лісових пожеж, осередків шкідників і хвороб лісу, які у специфічних кліматичних умовах часто призводять до надзвичайних наслідків.

Під загрозою дестабілізації довкілля, посилення водної та вітрової ерозії, деградації сільськогосподарських угідь опиняться сотні тисяч гектарів земель південних та східних областей. І це не відомча, а загальнодержавна проблема. Усе це в подальшому багатократно збільшить державні витрати на ліквідацію наслідків таких негативних явищ».

Як повідомляє прес-служба Держлісагентства, пропозиції відомства при затвердженні Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» враховані не були. Однак робота у цьому напрямку триває. Розроблено проект Закону про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» і передано до Міністерства аграрної політики та продовольства України, народним депутатам та профільним Комітетам Верховної Ради України. Крім того, членами колегії Держлісагентства було прийняте рішення про повторне звернення до Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства фінансів України та Верховної Ради України з обґрунтуванням необхідності фінансування лісової галузі України.

Аби тимчасово вийти із ситуації безгрошів’я, посадовці пропонують варіант використання поворотної фінансової допомоги як підтримку від ресурсних областей. Лісівники ніби й не проти, але механізм надання такої допомоги та можливість її повернення наразі досконало не виписаний. Зволікання та безгрошів’я ж додає все нових і нових збитків.

…10 лютого відбулася зустріч керівництва Державного агентства лісових ресурсів України з представниками президії ЦК Профспілки працівників лісового господарства України. «Олександр Ковальчук закликав членів Профспілки працівників лісового господарства України долучитися до визначення шляхів виходу із кризової ситуації та наголосив на важливості напрацювання спільної позиції щодо реформування лісової галузі. Керівник відомства заявив про свою готовність до співпраці та відкритого обговорення перспектив розвитку лісового господарства України», – повідомляє прес-служба Дежлісагентства.

Будемо сподіватися, що крик про допомогу лісівників та небайдужих до лісової галузі людей почують у Кабінеті Міністрів України і Верховній Раді. І не тільки почують, а почнуть працювати в цьому напрямку. Адже ситуацію треба вирішувати терміново.

Оксана Чурило

«ЛВ» №2 2016р.

Залишити відповідь