Олександр Ковальчук: сьогодні Агентство лісових ресурсів впроваджує оптимальну європейську модель господарювання

25/04/2016

Лісова галузь завжди привертала до себе неабияку увагу. Питання до лісівників були, є і будуть. Наразі галузь переживає період реформування. Що буде? Чого чекати? Як долають у Держлісагентстві проблеми, що виникають уже сьогодні? На які держави орієнтуються, обираючи подальший шлях?

Голова Державного агентства лісових ресурсів України Олександр Ковальчук під час прес-конференції відповів на запитання, які сьогодні цікавлять громадськість, серед яких були теми й від «Лісового вісника».

Спочатку йшлося про засади кадрової політики відомства.

– На сьогодні в державі відбувається реформування всіх галузей економіки. Не секрет, що лісогосподарська галузь була довгий час найбільш консервативною серед усіх секторів України, – зауважив Олександр Ковальчук. – Зараз маємо неефективний розподіл функцій управління та господарювання, непрозорість роботи галузі, а найгірше – кулуарність кадрових призначень. Галузь гостро потребує реформування. Перш за все, треба розподілити контрольні та управлінські функції, підвищити рівень економічного потенціалу, продуктивність та прибутковість галузі. Це забезпечить інвестиційну привабливість і розвиток не тільки лісогосподарського, а й інших напрямків економіки. На прикладі Латвії можу сказати, що після проведення реформ у лісогосподарстві цієї країни одне робоче місце створило понад 10 – у супутніх секторах економіки. Таких, як логістика, переробна промисловість, виробництво готової продукції. Сьогодні Агентство лісових ресурсів впроваджує оптимальну європейську модель господарювання. За два місяці проведено багато консультацій із професіоналами інших країн. Результатом роботи стала розробка концепції реформування лісового та мисливського господарства України, яка була впроваджена координаційною радою та пройшла громадське слухання.

Для цього однозначно потрібні кадрові зміни. Ми зробили перший крок до кадрового оновлення галузі. Вперше в історії відомства на відкритий конкурс виставлено 47 вакансій директорів. Це лише перші кроки. В галузі працює більше 300 підприємств – і всі кадрові призначення у подальшому будуть відбуватися виключно на конкурсній основі. Кожен охочий може ознайомитися з переліком вакансій та основними вимогами на сайті. Дуже приємно, що вже є багато тих, хто подав документи до конкурсної комісії. Серед учасників багато жінок, людей із кількома вищими освітами, і це тішить.

– Олександре Петровичу, держава поставила перед лісівниками конкретні завдання, які стосуються допомоги у підвищення обороноздатності України. Що зроблено і що ще треба зробити?

– Нині ми виконуємо завдання, поставлені Президентом та Урядом нашої країни. Це стосується забезпечення лісоматеріалами тих підрядних організацій, які будують фортифікаційні споруди у зоні АТО. Ці поставки відбуваються згідно з розробленими графіками і виконуються нами повністю.

Держлісагентство отримало три завдання у цьому напрямку. Одне з таких – безоплатно передати Міністерству оборони пиломатеріали в об’ємі 17 тисяч кубічних метрів. Наші лісові господарства виконали це повністю. Друге – продаж і поставка пиломатеріалів для організацій-підрядників ОДА в зоні будівництва. 93%, а це – по 46 тисяч кубічних метрів лісу та близько 2 тисяч метрів кубічних пиломатеріалів підприємства вже поставили. Роботи тривають. І третє завдання – ліс для обшивки окопів та бліндажів. Потреба була визначена Міністерством оборони. Підприємствами Держлісагентства для таких цілей поставлено 14,5 тисяч метрів кубічних деревини.

– У Донецькій та Луганській області склалася достатньо складна пожежонебезпечна ситуація у зв’язку зі спекою та бойовими діями. Як боретеся із вогнем?

– Дійсно, через постійні обстріли ліс горить. Це достатньо серйозна проблема. Наша лісова охорона переважно не може брати участь у локалізації цих пожеж. У тих місцях постійно відбуваються бойові дії, а лісові масиви – заміновано. Але є випадки, коли вогонь вдається приборкати.

– Як ставитеся до заборони експорту деревини?

– У нас поки що повністю не припинений експорт. Президент підписав закон про заборону експорту, лісу кругляка із сімнадцятого року, а в деяких областях ця робота буде припинена, вже починаючи з цього року. Ми сьогодні не експортуємо необроблений ліс твердих порід, таких, як дуб і бук. Агентство проводить роботу із допідготовки галузі, бо прогнозуємо, що найближчим часом зіштовхнемося із певним падінням цін на внутрішньому ринку.

– Чи плануєте підвищувати зарплатню простим лісівникам?

– Щодо заробітних плат, то вони по підприємствах досить сильно різняться. Ми маємо сьогодні підприємства, які перебувають у так званих ресурсних областях, – це Захід та Північ нашої країни, де заробітні плати значно вищі, і в деяких лісгоспах становлять більш ніж сім тисяч гривень. Але є підприємства у дотаційних областях. Цього року ми отримали від бюджету, в тому числі і на ці підприємства, тільки чотириста п’ятдесят мільйонів гривень, коли раніше галузь мала близько мільярда бюджетних грошей, і ці кошти в тому числі йшли на виплату заробітних плат. І питання вчасної виплати, і підняття платні напряму залежить від реформуванням галузі. Сподіваємося, найближчим часом і в простих лісівників будуть достойні заробітні плати.

– Сьогодні досить багато говорять про збереження лісів. Найбільше йдеться про проблеми карпатського та західних регіонів. Незаконні рубки, контрабанда…

– Питання збереження лісів стосується взагалі всієї України. Закарпатський регіон на виду, бо є одним із цікавих та ресурсних регіонів України. А питання, яких ви торкаєтеся, мають бути не тільки на контролі у лісівників, а й митників, міліціонерів. Спільна робота цих структур має унеможливити «чорний ліс». Перш за все, треба створити систему, яка унеможливить його практичне використання. Починаючи від електронного обліку деревини, синхронізації документообігу при заготівлі, транспортуванні та використанні необробленої деревини. А завдяки кадровим змінам ми наведемо порядок саме в цій області. Крім того, у цьому питанні і в Закарпатській області, і в Чернівецькій Прем’єр-міністр України доручив створити робочу групу із виявлення та боротьби з незаконною рубкою. Ця група сьогодні працює, тож і результати скоро будуть.

– Не можна оминути питання видобутку бурштину. Коли раніше наявність нелегальних копалень замовчувалася, то сьогодні про це говорять усі. Проте площі, які нагадують місячні пейзажі, постійно збільшуються. До регіонів, які потерпають від нелегальних бурштиношукачів, віднедавна стала належати й Волинь. І все це відбувається на території, що підпорядковується лісівникам. Яка позиція Держлісагентства у цьому питанні?

– Це стало проблемою не лише тих областей, де є поклади бурштину, а й проблемою лісівників. Сьогодні в Олевському районі (Житомирська область, – авт.) на місці лісу, який виростав протягом вісімдесяти років, маємо місячний пейзаж. Тяжко усвідомлювати, але ми втратили не лише ліс, а й усю екосистему, яка була на цій території. Які подальші дії? Разом із міністерством агрополітики, а також міністерством екології ми створили комісію, яка вивчає питання можливості відтворення територій, які були пошкодженні в результаті видобутку бурштину. На відтворення цих територій потрібні колосальні кошти. Наприклад, за попередніми оцінками, в Олевському районі – кілька сотень мільйонів гривень. Тому перше питання – це доцільність і можливість відтворення цих екосистем, друге – збитки, завдані екології регіонів. Питання вивчається.

– За дорученням Прем’єр-міністра України Держлісагентство мало закупити протипожежну техніку. Вже закупили? Скільки?

– Прем’єр-міністр України дав доручення проаналізувати необхідність закупівлі техніки для гасіння пожеж у підприємствах Держлісагентства. Згідно з цим дорученням, ми розбили потребу на три зони. Перше – та техніка, яка найбільше необхідна сьогодні. Друге – те, що ми повинні закупити до завершення цього року. Третє – те, що ми маємо спланувати до закупівлі з метою оновлення парку техніки для гасіння пожеж. Що стосується першого блоку, то нашими підприємствами подано заявку на закупівлю двох десятків автомобілів та причіпної техніки. Згідно з тендерними процедурами, які зараз відбуваються у цих підприємствах, проводяться закупівлі. Щодо другого та третього питання сформовано плани, згідно з якими ми працюватимемо.

Оксана Чурило

«Лісовий вісник» №7-8 2015р.

 

Залишити відповідь