Лісове господарство – сьогодні і завтра…

18/05/2016

12404661_1174855525867471_1616924222_nМіжнародний день лісів в Україні щорічно відзначають 21 березня. Традиційно з нагоди свята маємо розмову із дирекцією лісових господарств нашого краю. Вже другий рік поспіль лісовою галуззю Долинщини опікується Олександр Борисович Матусевич – директор, волонтер, депутат обласної ради і хороший менеджер. Що ж змінилося за цих останніх 2 роки у цій галузі на Прикарпатті та й в Україні загалом, питаємо нашого співрозмовника.

– Ліс – багатство України, яке слід примножувати і берегти. Вже другий рік поспіль Ви керуєте підприємством, якому підпорядкована половина лісів Долинщини. Розкажіть про досягнення.

– Основною метою діяльності ДП «Вигодський лісгосп» є організація ведення лісового господарства і використання лісових ресурсів на принципах невиснажливого і безперервного користування, яке має забезпечувати збереження лісів, охорону їх від пожеж, захист від шкідників і хворіб, посилення водоохоронних, захисних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших корисних властивостей лісів з метою охорони здоров’я людей і поліпшення навколишнього природного середовища. Безперервне і невиснажливе раціональне використання лісових ресурсів передбачає планомірне задоволення потреб виробництва і населення в деревині і іншій лісовій продукції, розширене відтворення, поліпшення породного складу і якості лісів, підвищення їх продуктивності.

Ми – один з найбільших платників податків до місцевих (7,7 млн грн.) та державного бюджету (17,4 млн. грн.), а також сплачено 8,4 млн. грн. у фонди соціального страхування за 2015 рік.

Значна сума власних коштів інвестується у розвиток виробничої сфери і покращення туристичної інфраструктури краю. Придбано новий екскаватор JSB для будівництва лісових доріг на косогорах, здана в експлуатацію нова лінія електропередач 10/0,23 кВ протяжністю 1100 метрів від села Новий Мізунь до контори Бистрівського лісництва. Неподалік збудовано мабуть єдиний в області залізо-бетонний міст в урочищі «Дубовий кут». Інвестовано декілька мільйонів гривень у модернізацію технологічного процесу нижнього складу. Введено в експлуатацію кілька сучасних рекреаційних зон відпочинку, відновлене функціонування форельного господарства. В доповнення архітектурного ансамблю селища Вигода, сприяли встановленню скульптури Матері Божої на честь Пресвятої Богородиці та інших культурних об’єктів.

– Сьогодні час реформ. Багато розмов точиться щодо поділу функцій лісгоспів на лісогосподарські і, якщо можна так сказати, на лісоконтролюючі?

– Останні будуть існувати виключно на бюджетні кошти і повністю звільнені від виконання господарських функцій, займаючись лишень управлінням і державним контролем всієї підконтрольної території лісового фонду, а його фахівці матимуть статус державних цивільних службовців. Господарські функції будуть виконувати інші державні установи, які планується створити на базі колишніх лісгоспів. До їх обов’язків буде входити виконання всього комплексу лісогосподарських робіт, а саме: лісовідновлення, гасіння лісових пожеж, проведення рубок догляду, догляд за молодняками та інші специфічні лісові роботи. Але види й обсяги цих робіт визначатимуть тепер не самі лісгоспи, оскільки управлінням, розподілом і державним лісовим контролем вони більше не будуть займатися. Господарські лісгоспи зароблятимуть кошти на підстав контрактів і під контролем лісоконтролюючих установ.

Теоретично все виглядає логічно і переконливо. Але що буде на практиці? Чи не вийде так, що в неминучій плутанині перших післяреформених років лісу стане тільки гірше? На мою думку лісове господарство реорганізовується часто непродумано і не цілеспрямовано. Тому й проводяться реорганізації так часто, це говорить про те, що наша держава не може знайти оптимальної форми управління своїм головним природним ресурсом – лісом. Ця майбутня реорганізація на мій погляд, навряд чи принесе реальний і довготривалий позитивний результат.

З другого боку, відокремлення держконтролю, управління від ведення господарських функцій – це правильно. Адже, ми контролювали самі себе, по типу «козел охороняв капусту». Зараз Держлісагенство хоче відійти від цього. Якщо ж уряд погодить цю Концепцію ми повинні будемо її впроваджувати.

– Як діє закон про заборону вивозу кругляка на Вашому підприємстві? Експорт для Вас вигідніший, ніж реалізація на внутрішньому ринку?

– Починаючи з 1 листопада 2015 року, ми не відправили жодного вагону з необробленою деревиною за кордон.

Експортом займатися вигідніше, тому що в такому випадку ціна на нашу деревину в декілька разів вища, ніж на внутрішньому ринку. Ще один важливий момент – передбачуваність європейського ринку, стабільність надходження коштів. Незважаючи на те, що внутрішній ринок споживає більше ніж дві третини нашої продукції, платежі, на превеликий жаль, неритмічні, і у цьому є велика проблема. Європейський ринок працює за чітко встановленими правилами. До введення мораторію, нашим найбільшим стратегічним партнером на ялину і ялицю була австрійська компанія «Holzindustrie Schweighofer», яка експортувала деревину діаметром 14 – 24 і переробляла її на своїх лісопереробних заводах в Румунії. За ці кошти лісгосп мав можливість будувати нові лісові дороги, підтримувати в належному стані існуючі автошляхи, придбати необхідну техніку і оновлювати парк лісозаготівельних машин. На сьогоднішній день ми все це втратили. Зі скороченням експорту в 2016 році ми можемо отримати досить сумні показники.

– Яка внутрішня потреба у деревині за Вашими підрахунками Долинщини сьогодні. З якими підприємствами співпрацюєте?

– Вона визначається кількістю деревини, яку Асоціація деревообробних і заготівельних підприємств здатна переробити. Це один момент.

Другий момент – є соціальна сфера, тобто населення, яке користується паливними дровами, будується, проводить ремонти і т.п. Є у нас і давні партнери, які звертаються до нас постійно за сировиною. Це Брошнівський ТзОВ «КРОНО-УКРАЇНА», найбільший виробник плити ДСП в Україні. Вони беруть низькосортну деревину. Другий серйозний покупець – ТзОВ «Уніплит», це підприємство купує всі види лісопродукції, як пиловник всіх сортів, так і всі види дров (паливні і технологічні). Другий напрямок – малі та середні підприємства району такі як: ТзОВ «Інтер’єр», ТзОВ «ТС Партнер», МП «Злагода», ТзОВ «Мілвуд», ФОП «Керніцький» та інші, що займаються переробкою круглого лісу – вони виготовляють дошку, заготовки для меблів та ін. Ці споживачі формують внутрішній ринок деревини. На аукціонні торги виставляється уся ділова деревина – ялина, ялиця, і окремо дрова – паливні та технологічні. Такі аукціони проводяться щоквартально і їх проводить спеціалізована лісова біржа. На сьогоднішній день ми повністю забезпечуємо внутрішніх споживачів пиловником всіх порід і сортів.

– Чи співпрацюєте з іншими лісовими господарствами Прикарпаття?

– У своїй лісогосподарській діяльності ми просто приречені співпрацювати з аналогічними підприємствами сусідніх областей. Так у лісонасіннєвій справі ми співпрацюємо з Івано-Франківським та Львівським лісовими селекційними центрами, куди відправляємо своє насіння на лущення та зберігання. Обмінюємося саджанцями з Коломийським та Болехівським лісгоспами. Закуповували насіння у Боринському лісгоспі Львівської області та продавали у Клесівський лісгосп Рівеньскої області. І ця співпраця продовжуватиметься.

Нашим досвідом вирощування саджанців із закритою кореневою системою, вже скористались деякі лісгоспи нашої області.

– Як депутат обласної ради, можливо працюєте над програмою нововведень?

– Як новообраний депутат обласної ради найперше спрямовую зусилля для вирішення нагальних запитів виборців по природоохоронних та соціальних питаннях свого виборчого округу. До прикладу, я домігся виділення з обласного бюджету 600 тисяч гривень на берегоукріплення ріки Мізунка. Ще 400 тис. грн. з обласного фонду соц. розвитку на заміну і встановлення енергозберігаючих вікон і дверей Вигодської міської лікарні.

Одночасно з колегами працюю над програмою нововведень у лісовій галузі, хоч це реально складно, коли ще не започатковано державної програми по сприянні фінансової допомоги для ведення лісового господарства.

– Наближається пора насаджень. Чи у Вас вона вже розпочалась? Скільки гектарів лісу планується цьогоріч посадити?

– Виробничо-фінансовий план на 2016 рік по ДП «Вигодський лісгосп»» передбачає створення лісових культур на площі 126 га. При створенні лісових культур держлісгосп використовує сучасні технології, а саме: використовуються технології для накопичення вологи і стимулятори росту. У розсаднику Шевченківського лісництва проводиться вирощування сіянців основних лісоутворюючих порід таких як: ялина європейська, ялиця біла, бук лісовий, клен-явір та інші. У розсаднику введено в дію крапельну систему зрошення.

З початком лісокультурних робіт лісівники ДП «Вигодський лісгосп» проводить акцію «Майбутнє лісу в твоїх руках». Ця акція стала доброю традицією весняного спілкування лісівників з громадськістю. Люди отримують додаткову можливість ознайомитися з особливостями ведення лісового господарства і особисто долучитися до приємного процесу – посадки дерев.

Головним заходом Акції є посадка дерев і створення нових лісів за участю учнівської молоді, представників громадських організацій, місцевих органів влади, засобів масової інформації. В рамках проведення акції на підприємстві у березні запланована посадка лісу на території Шевчінківського, Вишківського лісництв із залученням школярів місцевих шкіл, громади та лісової охорони держлісгоспу.

– «Чорний ринок деревини». Чи існує таке поняття сьогодні. Розкажіть детальніше про систему прозорості у лісгоспах.

Напрямки нашої діяльності згідно Статуту підприємства – вирощування, охорона і захист лісу, заготівля деревини. За рік лісгосп заготовляє близько 170 тисяч кубометрів деревини. Так в 2015 році було заготовлено 185,5 тисяч кубометрів, а в 2014 році трохи менше – 168,6 тисяч кубометрів. Львівське лісовпорядне підприємство, яке робить для нас матеріали лісовпорядкування, дає чіткий опис лісів по кожному лісництву, а в нас їх 12. У ньому визначено, скільки, якої площі, лісового запасу лісу ми можемо заготовити.

На підприємстві впроваджено систему електронного обліку деревини. Весь ліс «чіпується» у лісі, на місці видруковується специфікація-накладна і дані з якої передаються у центральну бухгалтерію і на Київ. Кожен може перевірити де зрубаний ліс, просто ввівши код бирки на сайті http://www.ukrforest.com/check

Оперативно на нашому сайті http://www.vygodalis.com розміщується повна інформація про місця та об’єми проведення рубок та нові лісові насадження.

– Як думаєте, що чекає на лісову галузь у майбутньому?

– Ви знаєте, не хочеться зайвий раз наганяти якийсь жах, але падіння промислового виробництва мабуть буде продовжуватися. У нас немає відповідних ринків збуту, куди ми могли б продавати тонкомірну лісопродукцію, яку заготовляємо і перспективи на майбутнє для нас не райдужні.

– Нещодавно на Вас вчинено замах. Це пов’язано з Вашою політичною діяльністю чи з посадою в ДП «Вигодський лісгосп». Як вважаєте? Це перший такий випадок замаху на Ваше життя?

– Звичайно про цей випадок згадувати неприємно, але вважаю, що скоєння подібного є наслідком деякої кризи в соціально-правовій та моральній складових суспільства.

Прикро, що в нашому порівняно благополучному в криміногенному відношенні краї, із слів старожилів, не траплялося нічого подібного з посадовцями навіть в неспокійні повоєнні роки. Через моральну деградацію, непомірну пристрасть до збагачення, влади та безкарність, окремі особи втрачають відчуття реальності, йдучи на руйнацію норм християнського співжиття. Цей замах я пов’язую насамперед з моєю посадою ДП «Вигодський лісгосп» хоч і не відкидаю інші версії.

Проте запевняю, що мене не вдасться залякати, бо мені завжди додає оптимізму і енергії підтримка колективу лісгоспу і сподіваюсь, моїх виборців. Якщо ж ці безумці: замовник і виконавці з якихось причин не отримають заслуженого покарання, то Божого суду їм точно не уникнути.

– Якщо говорити про приємне, наближається свято для лісівників – Міжнародний день лісу. Щось хочете побажати своїм колегам?

– Так склалося, що про ліс і лісогосподарів у календарі згадують двічі протягом року, при чому в датах проглядається підсвідомий зв’язок із природою (порами року).
Відзначення міжнародного дня лісів, співпадає із днем весняного рівнодення, у час пробудження природи і почату весняної лісокультурної компанії. А день працівника лісу відзначаємо восени, коли підсумуємо здобутки лісогосподарської діяльності.

З нагоди Міжнародного дня лісів хочу побажати всім колегам гірського здоров’я, оптимізму в роботі і повсякденному житті та плідної співпраці з усіма лісівниками Прикарпаття та України.

– Скільки людей забезпечені роботою у Вашому господарстві зараз?

– Коли я приступив до виконання обов’язків директора на підприємстві нараховувалося 218 штатних працівників, а на лютий 2016 року уже 371. Збільшення чисельності пройшло за рахунок переходу нижнього складу на двохзмінний режим роботи та створення власних лісозаготівельних бригад. Також здійснено реорганізацію центральної бухгалтерії, у зв’язку із розширення обсягу робіт і запровадження повноцінного функціонування програми «Бухгалтерія 1С8». На період лісокультурних робіт ми додатково залучаємо велику кількість місцевого населення ближніх сіл, створюючи цим додаткові робочі місця.

– Яка середня заробітна плата? Чи преміюєте своїх працівників з нагоди професійних свят?

– Середньомісячна зарплата штатних працівників зросла більше ніж у півтори рази і за лютий 2016 року складає 6710 грн. Кожного року з нагоди Дня працівника лісу, традиційно преміюємо усіх працюючих, при цьому не забуваючи про ветеранів-лісівників нашого лісгоспу.

– Які новації плануєте впроваджувати в життя лісового господарства найближчим часом?

– Невизначеність у господарській стратегії лісової галузі України, не дозволяє впроваджувати новації на підприємстві. Не сподіваючись на державну допомогу, ми працюємо над оновленням лісозаготівельної техніки, лісовозного автотранспорту та модернізуємо обладнання на нижньому складі по розкрижуванні та сортуванні деревини.

– Що побажаєте мешканцям Долинщини?

– Жителів Долинщини, своїх виборців, закликаю і прошу бережливо, по -європейському ставитися до рослинного і тваринного світу наших Карпатських лісів і всього природнього довкілля. Ми радо надаватимемо доступ до обладнаних місць відпочинку, надалі розширюватимемо їхню мережу і будемо дуже вдячні усім гостям лісу за чисті узбіччя та доглянуті лісові галявини.

Розмовляла Наталя Кузьмин

Залишити відповідь