Контрасти лісового сектору на Знам’янщині

20/05/2016

Лісокультурна компанія – 2016

Державним підприємством «Чорноліський лісгосп» заплановано створення у 2016 році лісових культур на площі майже 95 га, з них 71 на – це лісовідновлення на зрубах і 23,5 га – лісорозведення, створення нових лісових насаджень. На час квітня вже створено 100 га лісових культур, тобто висаджено саджанці дуба звичайного. Досягнуто і запланованих показників лісовідновлення на зрубах та лісорозведення, втім роботи триватимуть і надалі. Погодні умови цього року дозволили безперешкодно виконати плани. Розповідає головний лісничий підприємства Олег Яценко:

– Де ви берете посадковий матеріал для проведення лісокультурної кампанії-2016?

– Вирощуємо посадковий матеріал весь свій, хоча сам жолудь брали в інших областях, бо минулий рік був досить посушливий.

– Яке на сьогодні існує співвідношення зрубів і висадженого молодого лісу у ДП «Чорноліський лісгосп»?

– Якщо брати у відсотках – близько 120%, тобто, якщо зрубали 100 га, то посадили 120 га. Раніше цей показник був значно більшим, але нині сільські ради не поспішають віддавати землі під заліснення. Для прикладу в минулих роках це були площі до 200 га в рік, то цього року – тільки 20 га.

Системно ми проводимо акції: «Майбутнє лісу у твоїх руках», «За чисте довкілля», «Збережемо первоцвіти». Наприклад, у Богданівській школі ЗШ №1,2 наші заходи вже стали системними, діти зацікавлені питаннями збереження лісу; у НВК ЗШ№2 – ліцей, Дмитрівських ЗШ №1 та №2 працюють шкільні лісництва, цьогоріч заснували і у Цибулівській школі.

Про незаконні рубки говорять голосно!

Статистика офіційних даних зафіксованих фактів самовільних рубок лісу вражає! Щороку коли одні вирощують з малесенького жолудя деревце – інші зрубують дерева, збагачуючись. Нині в Знам’янському відділі поліції перебуває 8 кримінальних проваджень по незаконним порубкам лісу, які внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. По ним проводяться слідчі дії, та 2 кримінальних провадження з обвинувальними актами направлені до суду.

Крім того на території міста і не тільки працює Знам’янська дистанція захисних лісонасаджень, яка займається не тільки збереженням лісонасаджень, а також вирощує нові: у вигляді посадкового матеріалу в Помічнянському лісорозсаднику, який налічує близько 24 тис. шт. сіянців та саджанців.
Наболілим питанням в охороні лісів Знам’янської дистанції захисних лісонасаджень є незаконні рубки. За 2015 рік по Знам’янській дистанції захисних лісонасаджень зареєстровано 25 випадків незаконних рубок, в результаті яких заподіяно шкоду підприємству на суму 281,7 тис. грн. та навколишньому природному середовищу на суму 3350,2 тис. грн. На кожну незаконну рубку складений акт про лісопорушення, матеріали направленні до відділів поліції та знаходяться на стадії досудового розслідування, а по двох випадках незаконних рубок є рішення суду.

За 3 місяці 2016 року зафіксовано 21 випадок незаконних рубок, в результаті яких заподіяно шкоду підприємству на суму 259,7 тис. грн. та навколишньому природному середовищу на суму 6551,5 тис. грн. 17 випадків незаконних рубок по Кіровоградській області та 4 випадки по Миколаївській області. На всі лісопорушення складені акти та направлені матеріали до місцевих відділів поліції. У збереженні цілісності лісових насаджень та охороні їх від незаканних рубок Знам’янська дистація захисних лісонасаджень тісно співпрацює з загонами відомчої воєнізованої охорони, а от співпраця з місцевими відділами поліції залишається на низькому рівні.

Ліс росте довше, ніж живе людина – не забуваймо про це!

Для того, щоб посаджений саджанець дуба був переведений у лісоплощу, потрібно 7-8 років, але це за умови ручного і механізованого догляду. Минулі три роки були посушливими, тому щороку у підриємстві «Чорноліський лісгосп» робили доповнення до висаджених дерев, на місці загиблих сіянців – знову висаджувались молоді. І мине ще 7 років – і тільки після цього молоде деревце буде вважатись покритою лісом площею, за якою до 90 років здійснюватиметься нагляд (освітлення, прорідження і так далі). А загальний час стиглості лісу – 140 років. Якою кропіткою і важкою є праця вирощувати ліс, але розуміння цього, на жаль, є не у всіх. Саме тому ми зараз бачимо яскраві контрасти лісового сектору на Знам’янщині.

Оксана Войчишина

Залишити відповідь