Вогонь кордонів не визнає

20/05/2016

Виїзне засідання колегії обласного управління лісового та мисливського господарства й навчання вогнеборців – обидва ці заходи були поєднані та відбулися нещодавно на базі ДП «Славутське лісове господарство» за участі керівництва ОДА, головного управління ДСНС у Хмельницькій області та його структурних підрозділів; чергових караулів 18-ї м.Славута, 7-ї – м.Нетішин, 13-ї – м.Ізяслав, 21-ї м.Шепетівка державно-рятувальних частин, а також 24-го державного пожежно-рятувального поста смт Білогір’я; керівництва й працівників нашого лісгоспу та Славутського РЕМ.

Того дня до Славути також прибули перші заступники голів РДА та виконкомів міських рад Хмельниччини, керівники обласних відомств, представники державних і комунальних лісокористувачів, начальники управлінь, головні спеціалісти з питань цивільного захисту населення, керівники окремих підприємств, організацій і установ, представники ЗМІ.

Посушливе літо минулого року (кажуть, 130 років такого не було!) значно підвищило пожежну безпеку в лісових масивах України. Пожежонебезпечний період – з квітня по жовтень – для лісівників, зокрема нашої Хмельниччини, став буквально спекотним. Особливо її північного регіону, як найбільш залісненого легкозаймистими хвойними породами дерев, що у спеку перетворюється на «грімучу суміш».

Пригадаймо хоча би наймасштабнішу лісову пожежу, котра торік палахкотіла 2-3 вересня на сусідній Ізяславщині: вогонь охопив майже 40га угідь лісокомунального підприємства, користувачем якого є місцевий підрозділ об’єднання «Хмельницькоблагроліс» поблизу с.Хотень Другий. Його кордони межують зі Славутчиною та входять у 30-кілометрову зону спостереження Хмельницької АЕС. Відтак, димова завіса на кілька днів «накрила» населені пункти не тільки Ізяславщини та Славутчини, а й сусіднього Острозького району Рівненщини.

Для ліквідації лиха було задіяно 35 одиниць пожежної та спеціальної техніки Державної служби з надзвичайних ситуацій із 9 районів нашої області, 120 чоловік її особового складу, понад 80 працівників лісових господарств, місцевої пожежної охорони, військовослужбовці тощо.

А загалом, як зазначалося на засіданні колегії Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства, що відбулося нещодавно, торік на територіях підприємств управління було ліквідовано 46 пожеж, які охопили 410 гектарів лісів. Із них найнебезпечніших верхових, які спопеляють усе на своєму шляху, – на 81га, менш небезпечних, низових, в яких гинуть трава, кущі, дрібні насадження, – на 307га, та підземних, тобто загорянь торфовищ, – на 22га. Звісно, крім флори, у вогні гине й фауна…

До речі, верхових і підземних пожеж в нашій області не траплялося протягом попередніх 23 років. Пригадаймо: одна із таких торік тривала з 26 по 28 серпня на Славутчині – на території Старокривинської сільради, де горіло торфовище.

На засіданні колегії, де слухалося питання готовності підприємств управління лісового та мисливсього господарства до роботи в пожежонебезпечний період поточного року, його очільник Віталій ЛІСОВИЙ наголосив на першочерговому завданні підлеглих – ретельній підготовці до цього періоду. Також рішенням колегії було заплановано проведення комплексного тактичного навчання з ліквідації умовної лісової пожежі, що «виникла» у 30-у кварталі Партизанського лісництва ДП «Славутське лісове господарство».

«Організація розгортання та управління силами і засобами Шепетівського зведеного загону головного управління ДСНС під час гасіння лісової пожежі. Відпрацювання питань взаємодії із відомчими підрозділами лісового господар- ства» – такою була тема практичних навчань, які пройшли на території Крупецької сільради – однієї з найбільш заліснених на Славутчині.

Учасники навчання передусім ознайомилися із зразково-облаштованим наметовим містечком, яке заздалегідь розгорнули неподалік від Стриган працівники ГУ ДСНСУ, де спочатку відбувся огляд особового складу підрозділів Шепетівського зведеного загону. Тут також були представлені засоби керування силами реагування і організації пожежогасіння, його матеріально-технічне забезпечення (спецавтомобілі, засоби зв’язку); медико-біологічне та психологічне забезпечення; їдальня і польова кухня, де всі охочі мали можливість почастуватися смачною кашею, та ін.

Сюди учасники заходу прибули автобусами, а далі пішим ходом попрямували в напрямку стаціонарного дитячого оздоровчого табору «Лісова пісня», де розмістився пункт накопичення сил і засобів пожежогасіння Крупецької сільради. Там уже вишикувалася добровільна пожежна дружина, очолювана сільським головою Валерієм Михалюком (до речі, у недалекому минулому – офіцером служби цивільного захисту, а нині – майором запасу). Валерій Анатолійович продемонстрував присутнім первинні засоби пожежогасіння, що перебувають на озброєнні активістів-вогнеборців: лопати, бензопилу, систему оповіщення населення, план його евакуації, та розповів про форми й методи їх роботи.

Далі – знову автотранспортом – учасники навчання дісталися однієї з водойм – лісового озера, де їм було продемонстровано момент водозабору з нього пожежним спецавтомобілем та подальшою подачею води до місця умовного загоряння в лісопосадці. Після чого всі вирушили до найближчої високовольтної лінії електропередач, де працівники державної лісової охорони і Славутського відділення ПАТ «Хмельницькобленерго» продемонстрували такий протипожежний захід як розчистку санітарної зони ЛЕП від рослинності.

Наступне, а, по суті, останнє практичне заняття було максимально наближене до реальної низової пожежі. За тактичним задумом, вона «виникла» внаслідок типової ситуації – через необережне поводження з вогнем відпочиваючих у 30 кварталі Партизанського лісництва ДП «Славутське лісове господарство».

Власне, саме заняття проходило на місці рубки головного користування площиною з футбольне поле, де й знаходилися, так би мовити, імпровізовані «гарячі точки» у вигляді кількох великих куп відходів деревини: соснового гілляччя й сухостою, які зайнялися практично водночас. Швидкому розповсюдженню вогню сприяв сильний вітер, через що утворилася загроза переходу низової пожежі у верхову.

Оперативно до місця надзвичайної події першою прибула добровільна пожежна дружина нашого лісгоспу – біля 30 чоловік. Лісівники діяли злагоджено: за допомогою ранцевих вогнегасників розпиленими струменями води та спеціальних хлопавок, лопат вони намагалися локалізувати загоряння. Але через сильний вітер, який перешкоджав їм, повсюди виникали нові вогнища, а через високу задимленість важко було орієнтуватися. Тож на допомогу дружинникам прибули автоцистерни. За допомогою колісних тракторів МТЗ-82 із плугами рятувальники успішно ліквідували кромку пожежі по всьому периметру порубу, щоби не допустити розповсюдження вогню на більшу площу.

Вітер ніби вщух, розігнавши хмари, сонце пригрівало, тому на умовному «полі бою» стало ще спекотніше. А вогонь місцями саме набирав сили, хоча подекуди вже диміли недогорілі купи соснового гілляччя, погашені спільними зусиллями ліквідаторів пожежі. Зрештою, у бій з вогненною стихією вступили основні сили, задіяні в навчанні: пожежно-рятувальні підрозділи зі Славути, Ізяслава, Шепетівки, Нетішина та Білогір’я. Вони оперативно проклали від своїх автоцистерн рукавні магістралі до пожежі: на момент прибуття сюди першого підрозділу її загальна площа становила понад 300 квадратних метрів. Води в ході її гасіння пожежні не шкодували – працювали на совість, з гарантією, аби грунт на місці вогнищ було просякнуто не менш, ніж на 5см!

Злагодженими діями рятувальників і лісівників пожежу було ліквідовано. Тож про неї нагадували лише залишки гілляччя, що вже навіть не диміли. Проведення практичних відпрацювань засвідчило високу професійну майстерність та злагодженість дій сил пожежогасіння.

На цьому практичне навчання вогнеборців було завершено – бойові розрахунки їх відбули до своїх пожежних депо, а спостерігачі – до офісу Славутського лісгоспу, де невдовзі розпочалося вищезазначене засідання колегії, котре відкрив заступник голови Хмельницької обласної державної адміністрації Володимир КАЛЬНІЧЕНКО. Далі про стан готовності державних лісогосподарських підприємств до весняно-літнього пожежонебезпечного періоду поінформував начальник Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Віталій ЛІСОВИЙ.

– Ми повинні чітко усвідомити відому істину: легше запобігти пожежі, ніж потім боротися з нею! Тому постійно зміцнюємо матеріально-технічну базу наших підприємств. Приміром, торік, на виконання доручення голови Держлісагентства №53 від 15 червня 2015р., оновили засоби для боротьби із лісовими пожежами, у т.ч. й автопарки, витративши 7млн гривень. Зокрема, було змонтовано 2 пожежоспостережні вежі, 2 лісопожежних модулі, відремонтовано 4 пірси пожежних водойм, придбано 9 тракторів та ін. Крім того, в лісових масивах облаштували мінералізовані смуги, протипожежні розриви, додатково встановили шлагбауми, здійснювали постійний догляд за ними, на що було витрачено 3млн грн. Уже в поточному році всі наші підприємства з початком пожежонебезпечного періоду активізували профілактичну роботу: поновили мінералізовані смуги – передусім уздовж автомобільних доріг і навколо пожежонебезпечних лісопосадок, особливо молодників хвойних порід; відорали лісові масиви від сільгоспугідь – полів, де є загроза виникнення підпалів рослинних залишків, і т.д.

Разом із тим, ще багато протипожежних заходів перебуває в стадії виконання. Нам необхідно посилити агітаційно-роз’яснювальну роботу серед населення, наголошуючи на важливості дотримання Правил пожежної безпеки під час перебування в лісах: регулярно виступати на радіо, телебаченні та в друкованих ЗМІ. Спеціальним рейдовим бригадам, сформованим із працівників держлісгоспів, поліції, підрозділів МНС, в особливо небезпечний літній період слід постійно патрулювати у лісових масивах, надто – в місцях масового відпочинку населення, – наголосив керівник.

Заступник голови Хмельницької обласної державної адміністрації Володимир Кальніченко у своєму виступі, зокрема, зазначив, що за прогнозом синоптиків з початку травня на всій території області очікується суха й спекотна погода. У зв’язку із відзначенням у першій декаді місяця травневих свят, зросте відвідування населенням місць масового відпочинку в парках, лісових масивах та біля водойм. Відтак, збільшиться ризик травмування людей і виникнення пожеж.

Особливу небезпеку в цьому відношенні становлять такі природні об’єкти північного регіону області як Голубі озера в Славутському та озеро Святе – в Ізяславському районах, що знаходяться в масивах хвойних лісів. Тому, з метою охорони життя і здоров’я відпочиваючих, профілактики пожеж, протягом цього періоду головам сільських і селищних рад, об’єднаних територіальних громад, керівникам лісових господарств слід створити безпечні умови в місцях масового відпочинку громадян на природі й організувати тут чергування відповідальних посадових осіб, а також мобільних оперативних груп із працівників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підрозділів ГУ ДСНС, Національної поліції, лісогосподарських підприємств, екології та природних ресурсів.

Володимир Ілліч також звернув увагу керівництва обласного об’єднання «Хмельницькоблагроліс», його структурних підрозділів – лісокомунальних підприємств на місцях, сільських рад щодо їх вкрай низької забезпеченості пожежною технікою та відповідним інвентарем. При тому, що в їх користуванні перебуває 29% лісового фонду області! Треба негайно виправити ситуацію, аби не допустити пожеж у лісовому фонді, як це було торік на Ізяславщині, зазначив промовець.
У виїзній нараді на базі Славутського лісгоспу також взяли участь начальник ГУ ДСНС в області, генерал-майор цивільного захисту Едуард БРАТКО, начальник управління з питань цивільного захисту населення ОДА Євген ДАНИЛЮК, начальник облуправління Держпраці Олексій ГЛУШАКОВ, генеральний директор об’єднання «Хмельницькоблагроліс» Іван ВОЛІВОЦЬ, голова Славутської РДА Богдан МАРШУК та голова Славутської районної ради Леонід РАДЗИВІЛЮК.

Олександр Дейкалюк

Залишити відповідь