Бездушне вирубування чи порятунок: на Бердичівщині гине хвойний ліс

22/05/2016

img_8139Ліс – легені планети. Він займає особливе місце серед усіх природних скарбів, які є в нашій державі. Ми насолоджуємося запахом хвої, пишаємося величчю дуба, захоплюємося стрункістю тополі. Для українців ліс – щось особливе, тому й не дивно, що його вирубування багатьма сприймається в штики.

До редакції нашої газети неодноразо звертались мешканці Бердичівщини з проханням розібратися, чому у селах району вирубується хвойний ліс. Щоб знайти відповіді на усі питання, які цікавили людей, наші журналісти звернулись до Бердичівського лісництва АПК, яке є частиною ДП «Дзержинський лісгосп АПК». Разом з головним лісничим Олександром Окочею, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Житомирської області Сергієм Сидоренком та провідним інженером-лісопатологом відділу нагляду за дотриманням ведення лісового господарства «Вінниця лісозахист» Василем Орлом ми завітали в лісовий масив села Старий Солотвин.

Впродовж останніх років у лісах Полісся та Лісостепу України, спостерігається активізація лісопатологічних процесів, які у даний час носять хронічний характер та призводять до всихання соснових та ялинових дерев. У багатьох випадках цей процес відбувається швидкими темпами.

Хвойні дерева вражаються судинним мікозом, який розповсюджується вторинним шкідником (вершинним лубоїдом). Швидкими темпами він поширює сферу свого впливу на дерева.  В останні роки комахи мають сприятливі умови для розмноження. Причиною цьому є екологічні фактори: засуха та недостатня кількість вологи.

«Коли немає вологи, в дереві менше живиці. Якщо воно її має в достатній кількості, то здатне шкідника нею залити, і він там гине. Найбільш вразливими є хвойні дерева. Шкідники розповсюджуються швидко, тому необхідно вчасно проводити санітарні рубки», – зазначив провідний інженер-лісопатолог відділу нагляду за дотриманням ведення лісового господарства «Вінниця лісозахист» Василь Орел.

Відповідно до Санітарних правил в лісах України, затверджених Кабміном в 1995 році, задля збереження стійкості насаджень, запобігання розвиткові патологічних процесів у лісі, зменшення шкоди, що завдається шкідниками, хворобами, стихійними природними явищами та техногенними впливами проводяться санітарно-оздоровчі заходи. До них, зокрема, належать: вибіркові та суцільні санітарні рубки, ліквідація захаращеності, запобігання виникнення та поширення осередків шкідників, захист заготовленої деревини від шкідників та хвороб.

Повертаючись більш конкретно до теми вирубування лісу, зазначимо, що людей цікавить питання, чому під вирубку потрапляють його суцільні площі. Для більшості невтямки, якщо кілька дерев на вигляд хворі, а  поряд з ними ростуть здорові, то навіщо вирубувати й їх. «Група хворих  дерев служить резерватором для шкідників. Вони там розмножуються і заселять здорові дерева, які ближчим часом також можуть всохнути», – пояснив Василь Орел.

Коли йде мова про суцільну санітарну рубку, то потрібно розуміти, що її проводять лише за умови, коли інші санітарно-оздоровчі заходи не можуть оздоровити насадження. Перш ніж її провести, ліс попередньо обстежується спеціальною комісією. До неї входять: лісопатолог спеціалізованої служби лісозахисту або міжрайонний інженер-лісопатолог, головний лісничий або  інженер  охорони і захисту лісу, а також лісничий та представник постійного лісокористувача. В акті обстеження насаджень, що потребують  суцільної санітарної рубки, зазначаються: група лісів, категорія захищеності, причини розладнання, обґрунтування необхідності суцільної  санітарної рубки та її терміновості, технологія проведення робіт; пропонуються способи та методи лісовідновлення, а також заходи щодо оздоровлення, запобігання зараженню або пошкодженню сусідніх насаджень. Акт підписується всіма членами комісії.

Після того, як певна ділянка лісу вирубується, її зачищають. Восени, коли більше вологи, на ній висаджують нові дерева. Таких ділянок у Старому Солотвині наші журналісти бачили кілька. На одній з них посаджені горіхи, на іншій видніються молоді дубки. Головний лісничий Бердичівського лісгоспу АПК Олександр Окоча розповів нашим журналістам, що є певні ділянки лісу, на яких не так давно проводилась вибіркова санітарна рубка, але нині вона вже підлягає під суцільну, бо ті заходи, що проводились для збереження лісу, не дали бажаного результату.

Наразі рубка ведеться у кількох населених пунктах району: Реї, Озадівці, Старому Солотвині, Мирославці, Скраглівці. Олександр Окоча запевняє, що всі відповідні дозволи на їх проведення вони мають.

Контролює процес обстеження лісу та доцільність його вирубки обласна державна інспекція з охорони навколишнього природного середовища. «Є спільне розпорядження від СБУ, голови обласної державної адміністрації щодо включення представника екологічної інспекції до обстеження лісу в державних підприємствах та підприємствах АПК. Дивимося на ліс,чи правомірно він рубається», – зазначив державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Житомирської області Сергій Сидоренко. По всій області ситуація з хвойним лісом викликає занепокоєння. «Ліс гине, а люди думають, що все відбувається незаконно. Поряд з сухими є нормальні дерева. Але якщо їх на певній ділянці, яка обстежується,  10-15 %, то така ділянка  підпадає під суцільну санітарну рубку», – пояснив Сергій Сидоренко.

Отож, якщо вірити словам фахівців, ми повинні розуміти: просто так, самовільно ліс ніхто не вирубує. Цьому є об’єктивні причини. А тих, хто все ж таки, надумається порушити закон, фахівці попереджають про адміністративну та кримінальну відповідальність і чималі суми штрафів.

Віта Ковтонюк

З оригінальною електронною версією статті можна ознайомитись за посиланням.

Залишити відповідь