Свято наближається: скільки коштує ялинка?

24/05/2016

Уже на цьому тижні в оселях і громадських місцях засяяли перші ялинки, радують святково задекоровані інтер’єри і атмосфера Нового Року вже панує навколо. Яке ж свято без зеленої красуні? Ми поцікавились, де і за скільки можна придбати головний новорічний символ на Полтавщині, уникнувши проблем із законом і без шкоди для природи.

У Полтавському лісгоспі до свят запланували реалізувати 23 тис. новорічних красунь. На середину грудня вже продали на тисячу більше дерев, ніж за аналогічний період минулого року. За 19 000 сосен вторгували 750 тисяч грн.

— Обов’язковим атрибутом, як і в попередні роки, є маркування дерев бірками для підтвердження їх походження. Бірки можуть бути різними: білими, жовтими або іншого кольору. На них нанесений серійний номер і кожен споживач може переконатись, що дерево зрубали легально. Перевірити це можна на сайті yalynka.info або за допомогою відповідної програми на смартфоні, — розповів головний лісничий Полтавського лісгоспу Олександр Глушко.

У порівнянні з минулим роком ціни дещо зросли, але вони все одно залишаються доступними для споживачів. Сьогодні від 36 до 45 грн. доведеться віддати за півтора­двохметрову сосну, яка користується найбільшим попитом. Для порівняння: штучна сосна висотою 1,2 м коштує 1200 грн.

Лісники не люблять штучних ялинок

Головний лiсничий Полтавського лiсгоспу Олександр Глушко демонструє ялинку з бiркою Новорічні дерева з Пол­тавського лісгоспу за доступними цінами можна придбати у торгівельному павільйоні «Лісовичок» (6 км від Полтави по трасі в сторону Харкова), біля телекомпанії «Лтава» та на книжковому ринку. Охочим же вирубати ялинку незаконно загрожує штраф у розмірі 330 грн. за одне дерево. На сере­ дину грудня працівники лісової охорони спіймали «на гарячому» вже 15­х ялинкових браконьєрів. — Обирати сосну треба за простим принципом: подобається — беріть. Головне — наявність бірки і ви будете впевнені, що це дерево полтавське, а не з Чорнобиля, приміром. Хтось обирає за густотою, а комусь чим зеленіша, тим краще. Сосна в приміщенні стоїть довго навіть просто в хрестовині. Бо багато хто намагається подовжити її життя за допомогою води чи піску, — пояснює Олександр Глушко. — Я щороку ставлю вдома живе дерево. Штучних не визнаю. Справжню сосну заніс у хату з морозу, і одразу відчуваєш аромат свята.

Новорічна красуня до продажу росте мінімум 5 років. До речі, визначити її вік дуже просто за мотовками — місцями, звідки ростуть гілки. Порахувавши їх та додавши 2, стане відомо, скільки років дереву.

— Сосни для продажу заготовляємо або з плантацій, які спеціально створюють під реалізацію, або з рубок догляду. Бо на 1 га висаджують 5700 однорічних сіянців. Коли вони підростають, почина ється «боротьба за територію». Тому лісники проводять рубку догляду.

У результаті до віку стиглості залишається 400­700 дерев на гектар, — розповів Олександр Глушко. У деяких областях України є практика переробки використаних ялинок на щепу яку потім застосовують, як альтернативне джерело опалення. Були такі спроби і в Полтаві. Але хвойні насадження не дуже користуються попитом у переробці на щепу. Тому сьогодні такої практики на Полтавщині немає.

Де знаходиться «колиска» для ялинок?

Мало кому відомо про існування місця, де «народжуються» майбутні сосни. Це шишкосушарки. Одна з таких працює з 1971 р. в Рублівському лісництві ДП «Полтавське лісове господарство» (Котелевський р-н).

— Ми працюємо ще за дідівським методом. Але він нічим не гірший за сучасні. За сезон через шишкосушарку проходить 20-30 тон. З них 15 т — рублівські шишки. Решту ми переробляємо для Миргородського і Гадяцького держлісгоспів, — каже лісничий Рублівського лісництва Павло Корсун. — Спочатку шишки через приймальну лінію засипаємо в барабани. Потім при +50С максимум відбувається сушка. Через 3 дні, коли насіння висипалося з барабанів, його збирають і проводять обезкрилення за допомогою апарата у формі бочки. За один раз в агрегат засипають приблизно тону шишок, вихід з якої всього 10-12 кг насіння.

У Рублівському лісництві є спеціальна плантація для отримання якісного посадкового матеріалу

— Шишки з листопада починають збирати «лісокультурниці», яких наймають на сезон, або населення. З відрахуванням податків людина з 1 кг шишок отримує 4 грн. Вартість залежить від врожайності. Якщо ж неврожай, то в нас завжди є минулорічні запаси для посіву, — пояснив Олександр Глушко.

Виробництво у шишкосушарці безвідходне. Перероблені шишки використовують для опалення приміщення, де і добувають насіння, яке колись стане ялинкою і прикрасить чиюсь оселю під Новий Рік.

У Лохвиці ялинки і купують, і самі майструють

Цього року під керівництом викладача Юлії Кільдяшевої виготовили композицію на основі гілки горіха. Лохвицьке лісництво ДП «Пирятинське лісове господарство» вирощує сосонки на продаж на спеціальних плантаціях. Їх має вистачити на всіх бажаючих. Випадків крадіжок у попередні роки тут не пригадують.

– Торгівлю ялинками ми розпочали 12 грудня, – каже помічник лісничого Ірина Діброва. – Ціну їх визначаємо залежно від висоти, це зазвичай від 55 до 80 грн. Цього року в нас переважно всі великі. Для тих, хто хоче зробити сосновий букет, будемо продавати гілки, орієнтовно до 36 грн. Гадаю, при такій ціні бажаючих красти ялинки в лісі, нищити дерева не буде. Та й якщо крадій попадеться, заплатити йому доведеться значно більше. Поки що за день купують не більше десятка сосонок, але всі питають ціну – хочуть придбати свіжу лісову красуню за лічені дні до свята.

У самій Лохвиці любителів тимчасової краси дуже спокушають ялини, що ростуть у центрі міста. Тому в багатьох із них спиляні вершки, замість верхівки – відросла вгору одна з гілок. Насадження молодих сосен край Соснового парку щороку охороняють працівники служби благоустрою, але все ж трапляються дерева, позбавлені вершків.

Також чимало лохвичан не купують ялинок, а знаходять у Сосновому парку підходящі для букетів чи навіть створення повноцінних ялинок на каркасі гілки. Особливо багато їх падає з великих дерев, коли ті зледеніють чи покриваються мокрим снігом.

Для гадячан приготували цілий гектар ялинок

Цього року у ДП«Гадяцький лісгосп» було створено 1 га плантацій для заготівлі новорічних красунь. На території підприємства є 10 тисяч шт. стандартних новорічних ялинок, висотою від 0,7 м. ДП «Гадяцький лісгосп» буде продавати новорічні ялинки за цінами: до 1,0 метра – 36 грн.; 1,1-2,0 метра – 42 грн.; 2,1-3,0 метра – 60 грн.; новорічний букет з 3-х гілок – 5 грн.

Для осіб, котрі хочуть мати новорічні пригоди на свій гаманець повідомляємо, що збитки, заподіяні лісу оцінюються в 247 грн. 89 коп., а також штраф у сумі 85 грн. за адміністративне правопорушення згідно статті 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Отже, загальна сума штрафу складає понад 332 гривень. Тобто за суму штрафу можна купити 5 триметрових ялинок ще і купу гілок.

У Пирятині купити ялинку можна безпосередньо в «Пирятинському лісгоспі» або на центральному ринку

Новорічне дерево висотою до 1 метра в Пирятині продають за 36 грн.; від 1 до півтора метра – за 43 грн.; 60–65 грн. коштує ялинка від півтора до двох метрів. Вищі двох метрів продають починаючи від 75 грн. Триметрову хвойну красуню можна взяти за 85 грн.

У Гребінці ялинки продають на центральному ринку в районі автостанції.

За найменше деревце просять 50 грн. Ялинки від півтора до двох метрів коштують до 100 грн.

У Лубнах найменшу ялинку на підставці можна купити за 35 гривень. А висотою від метра до півтора продають починаючи від 55 грн.

Марина Франчук, Ілля Вовк, Олег Доленко, Олена Буряк

З оригіналом статті можна ознайомитись за посиланням.

Залишити відповідь