Відбувся семінар-тренінг для представників місцевих органів влади та громад щодо їх прав у сфері управління лісами комунальної форми власності

11/06/2016

26 травня цього року у приміщенні Миколаївської райдержадміністрації (м. Миколаїв Львівської обл., вул. В. Великого, 6) відбувся семінар-тренінг «Права місцевих органів влади та громад у сфері управління лісами, механізми забезпечення». Захід було організовано Українським представництвом Міжнародного союзу охорони природи (МСОП/IUCN) в рамках виконання програми «Правозастосування й управління в лісовому секторі країн східного регіону дії європейського інструменту сусідства та партнерства» («ENPI East FLEG II», http://www.fleg.org.ua/).

Основними завданнями заходу були оцінка рівня володіння посадовими особами органів місцевого самоврядування законодавством в сфері лісових відносин та удосконалення їхніх практичних навиків щодо механізму участі місцевих громад в управлінні лісами, зокрема комунальної форми власності. Важливим також було сприяння налагодженню партнерських стосунків керівників комунальних лісогосподарських підприємств з місцевими громадами.

У семінарі-тренінгу брали участь сільські голови Миколаївщини, керівники дочірніх комунальних лісогосподарських підприємств Львівської області, представники Миколаївської райдержадміністрації і районної ради.

У короткому виступі експерт програми «ENPI East FLEG II» доцент НУБіП України Алла Оборська нагадала присутнім положення основних законодавчих актів у сфері лісових відносин, місцевого самоврядування, доступу до інформації, якими повинні керуватися представники громад задля активної участі в реалізації своїх прав стосовно управління лісами. Також було запропоновано варіанти механізму реалізації цих прав та зустрічних дії адміністрацій лісогосподарських підприємств.

Експерти програми викладач НЛТУ України Андрій Жила та доцент НУБіП України Іван Матейко запропонували учасникам семінару опрацювати три варіанти конфліктних ситуацій, що виникають між місцевими громадами і лісогосподарськими підприємствами (вивезення деревини через населені пункти; проведення суцільних рубок у місцях традиційного збору дикорослих плодів, ягід, грибів; проведення санітарних рубок у масивах природно-заповідного фонду), та надати свої варіанти їхнього вирішення.

Під час обговорення розглядалися й інші актуальні питання у сфері лісових відносин. Зокрема, представники органів місцевого самоврядування нарікали на недостатні і не чітко прописані у законодавстві повноваження, а керівники комунальних підприємств на загальні недоліки лісового законодавства. Усі учасники семінару були одностайними в тому, що формально ліси є комунальними, а податки сплачуються, в основному, до державного бюджету, що не сприяє розвитку сільських громад.

На закінчення семінару учасникам була запропонована анкета, у якій вони могли висловити свої зауваження та надати пропозиції, оскільки такі тренінги планується провести ще у кількох регіонах, де функціонують комунальні лісогосподарські підприємства. Підсумком має стати інформаційних довідник щодо прав представників місцевих органів влади та громад у сфері управління лісами з особливим акцентом на ліси комунальної форми власності та існуючих механізмів для забезпечення цих прав.

За додатковою інформацією можна звертатися до експертів програми «ENPI East FLEG II» Андрія Жили (andriy.zhyla@gmail.com), Алли Оборської (alla_oborska@ukr.net) або координатора заходів програми від IUCN в Україні Романа Волосянчука (roman.volosyanchuk@enpi-fleg.org).

Залишити відповідь