Українське представництво МСОП продовжує організацію семінарів-тренінгів для представників місцевих органів влади та громад щодо їх прав у сфері управління лісами комунальної форми власності

14/06/2016

7 червня цього року у приміщенні Монастириської райдержадміністрації (м. Монастириська Тернопільської обл., Шевченка, 19) Українським представництвом Міжнародного союзу охорони природи (МСОП/IUCN) в рамках виконання програми «Правозастосування й управління в лісовому секторі країн східного регіону дії європейського інструменту сусідства та партнерства» («ENPI East FLEG II», http://www.fleg.org.ua/) проведено черговий семінар-тренінг «Права місцевих органів влади та громад у сфері управління лісами, механізми забезпечення».

Захід було організовано за активного сприяння голів Монастириської районної адміністрації та районної ради Степана Бойка і Володимира Данилюка, участь у ньому окрім сільських голів та представників Монастириського комунального лісогосподарського підприємства взяли директор обласної асоціації «Тернопільоблагроліс» Павло Василиця, приватні підприємці-деревообробники, місцеві активісти.

Із врахуванням досвіду попереднього семінару, наголос було зроблено на практичній частині, зважаючи і на те, що як районна влада, так і керівники органів місцевого самоврядування, загалом обізнані із законодавством у сфері лісових відносин.

Головною проблемою Монастириського комунального лісогосподарського підприємства та його засновників – районної ради є те, що на момент набуття чинності закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» підприємство не мало державних актів на право постійного користування. Отже, формально 20% лісів району (більше ніж у середньому по Україні) залишилися у державній власності та у користуванні комунального підприємства, що суперечить чинному законодавству. Окрім того, деякі новоутворені громади піднімають питання передачі у своє підпорядкування прилеглих лісових масивів. У ході дискусії про шляхи вирішення цієї правової колізії, учасники тренінгу прийшли до висновку, що модель районного комунального підприємства із добровільною асоціацією в області є найбільш оптимальною. Остаточне рішення в урегулюванні цього питання залишається за обласною радою. Присутніми висловлювалися думки, що ліси повинні мати різних власників, зокрема і приватних. Для цього конче необхідно на законодавчому рівні спростити та здешевити механізм переведення земель із сільськогосподарського у лісогосподарське призначення.

Експертами програми FLEG II учасникам тренінгу були запропоновані до розгляду сім попередньо підготовлених конфліктних ситуацій, однак у ході їхнього вирішення виникало багато додаткових питань, тому семінар вийшов цікавим і неформальним.

У анкетах, які традиційно заповнялися після семінару, присутні оцінили його проведення та висловили побажання і пропозиції щодо майбутнього довідка про права місцевих органів влади та громад у сфері управління лісами комунальної форми власності.

На жаль, уже після закінчення заходу представники однієї із громад почали заявляти про зловживання працівників лісового господарства і районного і державного лісогосподарських підприємств, хоча право висловитися та обговорити проблему під час семінару надавалося усім, а метою програми FLEG II є налагодження плідної співпраці між громадами і лісокористувачами, а не підміна правоохоронних і контролюючих органів.

Наступний семінар-тренінг планується провести 1 липня 2016 року у м. Малин Житомирської області.

За додатковою інформацією можна звертатися до експертів програми «ENPI East FLEG II» Андрія Жили (andriy.zhyla@gmail.com), Алли Оборської (alla_oborska@ukr.net) або координатора заходів програми від IUCN в Україні Романа Волосянчука (roman.volosyanchuk@enpi-fleg.org).

Залишити відповідь