FLEGII розповсюджує передовий досвід у застосуванні геоінформаційних технологій у повсякденній практиці лісогосподарських підприємств України

05/10/2016

2016_0929_104304_003-mov_snapshot_09-32_-2016-10-03_22-55-55У рамках реалізації регіональної програми «Правозастосування й управління в лісовому секторі країн східного регіону дії європейського інструменту сусідства та партнерства» (ENPIEastFLEGII – www.fleg.org.ua) 29 вересня 2016 року в Києві за сприяння організаторів 15 міжнародної виставки «LISDEREVMASH» (www.lisderevmash.ua) WWF в Україні організувала інформаційно-просвітницькийсемінар на тему «Електронні карти та гео-інформаційні системи в лісовому господарстві».Відеозапис презентацій та їх обговорення можна переглянути за посиланням: https://youtu.be/A_613Gwxhe0.

На семінар були запрошені представники всіх обласних управлінь лісового і мисливського господарства Держлісагенства України, керівники державних підприємств лісового господарства. Із результатами роботи програми FLEGIIприсутніх ознайомив координатор проекту від WWF в Україні Дмитро Карабчук, розповівши про основні здобутки проекту в Україні та інших країнах учасницях (www.enpi-fleg.org). Серед доповідачів були представники Національного лісотехнічного університет України, Харківського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації, Виробничого об’єднання «Укрдержліспроект».

Про сучасні геотехнології та досвід їх застосування в лісовому господарстві світу та України зокрема доповів Олег Часковський, доцент НЛТУ України. Доповідач наголосив, що геотехнології є однією із трьох передових технологій поряд із нанотехнологіями та біотехнологіями. Їх застосування зумовив сам розвиток науки і техніки. Саме використання технологій століття дозволить підвищити організаційну складову виробничого процесу та вплинути на ефективність управлінських рішень у лісовому господарстві шляхом застосування географічної системи позиціонування (ГПС) та супутникових знімків.

Представник УкрНДІЛГА Олександр Борисенко розповів про напрацювання інституту та конкретні програмні вирішення застосування геінформаційних технологій у лісовому господарстві, що застосовуються державними підприємствами.Готові програмні рішення, розроблені інститутом дозволяють проводити весь комплекс робіт: від зйомки лісосіки засобами ГПС до побудови планів та поєднання їх із наявними картографічними матеріалами. Розробками інституту вже користуються в практичній діяльності багато лісогосподарських підприємств.

Про досвід використання геоінформаційних технологій в практиці лісовпорядкування розповів доповідач від ВО «Укдержліспроект» Володимир Вовчанський.Застосування сучасних технологій дозволяє швидко і точніше здійснювати повний цикл збору інформації при лісовій інвентаризації: від польових робіт до виготовлення картографічної інформації і проектування лісогосподарських заходів. П. Вовчанський розповів, що на сьогоднішній день підприємство використовує два програмних засоби: DELTA та ARC/GIS. Кожен програмний продукт призначений для виконання певних завдань і на сьогодні немає єдиної програми, яка б дозволила провидити весь комплекс лісовпорядних робіт.

Ігор Букшаподілився досвідом застосування технології Field-Map для визначення сортиментно-гатункової структури деревостанів. Доповідач розповів про співпрацю із чеським інститутом лісу IFER, внаслідок якої було запроваджено технологію Field-Map в дослідницьку практику УкрНДІЛГА. Така технологія дозволяє проводити польові зйомки з високою продуктивністю і з достатньою точністю. Існує багато модифікацій вищеназваної технології із застосування різноманітних приладів залежно від потреб. Відповідно є різною ціна на апаратно програмний комплекс, яка залежить також від кількості замовлених ліцензій.

На завершення доповідей Іван Більський проінформував про можливості використання некомерційного вільнодоступногопрограмного забезпечення QGIS для потреб лісового господарства. Було наведено приклади застосування програми для вирішення конкретних лісівничих завдань. Звернено увагу, що некомерційне програмне забезпечення QGIS може бути використане для вирішення тих же завдань, які вирішують комерційними програмами.

Доповідівикликалижвавеобговорення як самих програмнихпродуктів так і приладів, яківикористовуються для зніманьокремихділянокповерхніЗемлі. Олег Часковськийнаголосив, щовпровадженнягеотехнологійпіднімелісовегосподарство на якісноновийрівень і завданнянавчальнихзакладівготуватиспеціалістів, які могли-б впроваджувати і використовуватиновітнітехнології.

Хоча, Ігор Букшасправедливо зауважив, що не потрібно захоплюватись і просувати конкретне програмне забезпечення. Оскільки більш важливим є впровадження певних правил і технологій, котрі передбачають уніфікованість і прийнятний рівень точності застосування електронних вимірів та карт.

Учасники погодились із необхідністю вдосконалити нормативно-правову базу з метою ширшого запровадження геотехнологій у лісовому господарстві нашої країни. Також було висловлено думку про необхідність підготовки спеціалістів для роботи з сучасними ГІС-програмами та їх інформування про нові засоби дистанційного зондування Землі.

Про одну із таких можливостей – покращити рівень обізнаності інженерів лісового господарства, повідомив Дмитро Карабчук. Нагадавши про проведення дводенних тренінгів стосовно застосування QGIS у лісовому господарстві для окремих представників усіх управлінь лісового і мисливського господарства Держлісагенства України: 30.09 – 01.10.2016 року у м. Боярка (Укрцентркадриліс) для частини східних і центральних областей та 22-23.10.2016 р. у м. Львів (НЛТУУ) для всіх інших.

Детальнішеізпрезентаційнимиматеріаламиможнаознайомитисьтут: http://www.fleg.org.ua/category/zvity-konsultantiv-wwf 

Залишити відповідь