Ліс надає робочі місця

07/04/2014

Майже третина території Львівської області вкрита лісами. Про збереження цього природного багатства дбає обласне управління лісового та мисливського господарства, його начальник Анатолій Дейнека.

– Анаталію Михайловичу, у чому особливість рослинного світу Львівщини?

– Тут є усі природні зони України. Ми маємо гірську частину, де зростають високопродуктивні ялицеві, смерекові ліси. У Передкарпатті та районі Опілля ростуть букові, дубові ліси. Чимало українців та іноземців приїжджає до нас відпочивати, поповнювати свої знання про природу.

– З якими проблемами доводиться стикатися?

– Ми працюємо з метою охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісових ресурсів. Нашим головним завданням є вирощування високопродуктивних біологічно стійких лісів. Усі площі лісових земель після головного користування чи інших лісових рубок протягом року знову заліснюються. Окрім того, ми займаємося лісорозведенням в області, адже маємо близько 12 тис. га землі, які виведені з сільськогосподарського обороту або еродовані, малопродуктивні.

Мета нашої діяльності – створення на таких землях лісу, тому в області закладено програму, згідно з якою працюємо. Але тут – дуже серйозні проблеми. Не всі місцеві ради сприяють підприємствам лісового господарства: часто, маючи землі, не хочуть їх надавати або ж вимагають компенсації за них. А без землі неможливо збільшувати площі лісів. В області щороку відбувається понад 10 тис. кубометрів незаконних рубок. Щоправда, дві третини їх припадає на ліси, непідконтрольні обласному управлінню лісового господарства та військовим. Нас дуже турбує проблема боротьби з лісопорушеннями. Для ефективного відомчого контролю за охороною лісу створено інспекцію при обласному управлінні лісового та мисливського господарства. Вона здійснює рейди по районах області, перевіряє лісокористувачів щодо незаконних рубок.

– Ще один головний біль лісового господарства – пилорами, на яких нищать здоровий ліс.

– В області – понад півтисячі пилорам, частина з яких працює без державного оформлення – без дозволів на початок роботи, від санстанції, відомств охорони природи. Часто ці пилорами використовують крадений ліс.

– На Львівщині нерідко виникають кофлікти через незаконне будівництво на лісових ділянках.

– Ми зверталися до обласної прокуратури з метою наведення ладу. Зокрема, у сумнозвісній справі з кооперативом «Ремонт» ми виступаємо спільно з Львівською міською радою, управління охорони навколишнього природного середовища. Ми хочемо відстояти ліси, які належать державним підприємствам, аби не передавати їх комерційним структурам. У цьому випадку йдеться про 32 гектари землі. На останньому судовому засіданні у Вищому господарському суді ухвалено рішення на нашу користь. Сподіваємося, воно буде виконане.

– Наскільки успішно втілюється програма реінтродукції зубрів у «Сколівських бескидах»?

– В області нині є понад 65 користувачів мисливських угідь. Ми здійснюємо державне регулювання ведення цього господарства. Один з його напрямів – збереження та примноження біорізноманіття в лісах. Ми закупили у Вінницькій області 12 особин зубра і розселили їх у державному мисливському господарстві «Стир» – на межі Бродівського та Радехівського районів. Цей проект уже завершено.

Другий проект, що втілюється у львівських Карпатах, є спільним: Україна – країни ЄС. Його фінансує фонд «Великі ссавці» з Голландії. Згідно з цим проектом ми отримали шість особин зубра з Німеччини. Тварини проходять адаптацію в Національному природному парку «Сколівські бескиди», що в Карпатах. Загалом маємо 39 особин зубра в області. Сподіваємося, що «свіжа кров» дасть змогу збільшити й зміцнити популяцію.

– А щодо інших тварин?

– Постійно працюємо над розведенням оленів, лам. Нині підготували програму з реінтродукції глухаря. Цих птахів хочемо завезти в карпатський регіон, сподіваюся, що на Львівщини глухарі приживуться.

– Ви висловили ініціативу залучити безробітних у лісове господарство. Чи вдалося реалізувати цю ідею?

– У нашому господарстві є два гарячих сезони: весняний та осінній. Тоді ми залучаємо максимальну кількість місцевого населення, для того, щоб в стислі строки посадити ліс.

– Наскільки працівники лісової галузі задовлені рівнем зарплат?

– У докризовий період мали непогані показники. Звісно, криза внесла корективи. Поки що нам вдається втримувати досягнутий рівень. Середньостатистично це дві тисячі гривень.

– Як діє Лісівничий еколого-просвітницький центр?

– Він працює при обласному управлінні лісового та мисливського господарства. Його активна діяльність припадає на ті місяці, коли закінчується навчання в школах. До нас приходить багато дітей на екскурсії, а також на практику.

Ми заснували еколого-просвітницький центр у Майданському лісництві Національного природного парку «Сколівські бескиди». Кошти надає обласний фонд охорони навколишнього природного середовища. Крім того, в області є понад 30 шкільних лісництв, мережа екологічних стежок у лісових масивах. Популярність останніх у туристів зростає.

Акція «Майбутній ліс у твоїх руках» проводиться навесні в сезон посадки лісів. Ми залучаємо школярів, представників інших категорій населення до насадження нових лісів. Окрім того, влаштовуємо конкурси на кращий дитячий твір, малюнок на лісову тематику, конкурс звалювальників лісу, мисливців.

-Чи відчуваєте державну підтримку?

– З державного бюджету на ведення лісового господарства отримуємо в кращому разі чверть необхідних коштів. Це вкрай мало, але що поробиш… Доводиться покладатися на власні сили.

– Що слід запозичити в ЄС, аби українське лісове, мисливське господарство вийшло на європейський рівень?

– Треба дуже багато зробити: визначити стратегію розвитку лісового господарства України, ухвалити закон про націаональну лісову політику, реформувати структуру лісового господарства і систему податків. Ми налагодили зв’язок з колегами в Польщі, Австрії та Словаччині, обмінюємося досвідом. Нас найбільше цікавить лісорозсадницьке господарство, технології вирощування лісів.

– Чи здійснюєте лісову сертифікацію?

– Усі державні ліси області сертифіковано, щороку здійснюємо наглядові аудити.

– Ваші прогнози розвитку галузі на Львівщині?

– Наші прогнози досить оптимістичні, адже майже третина території Львівщини вкрита лісами. Ліси в нас різноманітні, стійкі, є значний потенціал для їхнього росту і відповідно – розвитку лісового господарства. Вважаю, що маємо й фаховий кадровий потенціал. Якщо ще й держава зверне увагу на проблеми лісового господарства, галузь успішно розвиватиметься.

Розпитувала Інна Борисова, газета «Демократична Україна» № 29.

Залишити відповідь