У скільки обійшовся ліс під Києвом керівництву апарату Верховної Ради – розслідування

17/05/2015

Журналісти програми «Схеми» вирішили з’ясувати, хто отримав ліс у Бучі під забудову, і чиї інтереси відстоює місцева влада

1ed

До містечка Буча від центру Києва – трохи більше півгодини на авто. Місцевість тут мальовнича, а земля – недешева. Ще декілька років тому ліс у Бучі був доступний для будь-кого. Зараз він огороджений парканом. Сталось це після того, як тут отримало ділянки керівництво апарату Верховної Ради та члени їхніх родин.

Історія бере початок у 2002 році, коли Бучанська селищна рада на чолі з Анатолієм Федоруком змінила цільове призначення земельних ділянок лісового фонду загальною площею 890 гектарів. Їх почали квалівікувати якземлі житлової та громадської забудови. Це стало підставою для реалізації тіньових схем і «дерибану» лісів, стверджує колишній депутат Ірпінської міської ради, громадський активіст Віктор Бархоленко.

«Після того, як було прийнято дане рішення, Бучанська селищна рада масово почала реалізовувати свої тіньові схеми в межах земель лісового фонду. Тобто земельні ділянки безконтрольно, масово – по півгектара, по гектару – надавалися в одні руки. Як наслідок – масово вирубувалися ліси», – каже Бархоленко.

На його думку, ухвалюючи це рішення, Бучанська селищна рада та її голова Анатолій Федорук перевищили надані їм повноваження. Адже відповідно до частини 9 статті 149 Земельного кодексу, вилучення лісів першої групи площею понад 10 гектарів належить до повноважень Кабінету міністрів.

Після повалення режиму Віктора Януковича під тиском активістів прокуратура Київської області звернулася з позовом до суду.

«Оскільки до Бучанської селищної ради такі земельні ділянки не могли бути належні. Вона розпорядилась не своїм майном», – пояснює заступник прокурора Ірпіня Ільяс Рамазанов.

Ірпінський міський суд Київської області визнав рішення про відведення лісу під забудову недійсним. Однак Бучанська міська рада на чолі з усе тим же Анатолієм Федоруком оскаржила це рішення в Апеляційному суді Київської області. Наразі триває судовий процес. Ставки дуже високі, бо землю вже роздали впливовим людям.

Журналісти програми «Схеми» вирішили з’ясувати, хто ж отримав ліс під забудову, і чиї інтереси відстоює місцева влада.

В 2008 році свої проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в місті Буча отримало теперішнє керівництво апарату Верховної ради, свідчить реєстр санітарно-епідеміологічних висновків Міністерства охорони здоров’я. А саме керівник апарату Верховної ради Валентин Зайчук, його заступник Володимир Яловий, а також члени їхніх родин.

Ось ці земельні ділянки на кадастровій карті України. Чотири – в Зайчука, одна – в його заступника Ялового.

3ed

Віктор Бархоленко стверджує, що родини Зайчука і Ялового стали власниками цієї землі після того, як активісти Бучі звернулися до парламенту зі скаргами на «дерибан» лісу місцевою бучанською владою. Темою у Верховній Раді зацікавилися, проблему вивчали на засіданні Комітету з питань запобігання і протидії корупції.

Активіст Бархоленко припускає: «Вони, мабуть, зустрічалися, маніпулювали, що могли дати хід тим матеріалам, а могли і не давати. І якщо Федорук буде поступливим, піде на зустріч, то можуть ці матеріали в якійсь спосіб «зам’яти» і не дати їм ходу».

Після звернень активіста до керівництва Верховної Ради, саме Валентин Зайчук звернувся з листом до мера Бучі про надання 3,5 гектарів в межах Бучанського лісового фонду для начебто працівників апарату Верховної Ради. І зрештою таки отримав землю – безкоштовно.

4ed

Журналісти програми «Схеми» звернулися до голови міста Анатолія Федорука за коментарем. До слова, під міськрадою якраз стояв Mercedes-Benz GL-500, на якому їздить мер. Вартість авто – понад 2 мільйони гривень.

«Просто йде політична боротьба, використовуючи ту чи іншу ситуацію», – прокоментував земельне питання Анатолій Федорук.

За його словами, 890 гектарів, цільове призначення яких змінила Бучанська селищна рада свого часу, – це територія населеного пункту Буча. «Якщо це був ліс першої категорії, як стверджують автори звернень, то як в лісі першої категорії з 1901 року міг виникнути і розвиватися населений пункт? У лісі першої категорії, населеного пункту не може бути!» – наголосив Бучанський міський голова Федорук.

При цьому він не зміг пояснити чому після того, як активісти звернулися до Верховної Ради, керівництво апарату парламенту раптом стало власниками ділянок землі в Бучі.

«Я не берусь навіть коментувати думки, фантазії, припущення, хворобливе уявлення тих чи інших громадян», – заявив Федорук.

Про те, що в місті дійсно ведеться жорстка боротьба і не тільки політична, журналісти «Схем» змогли переконатися вже наступного дня після інтерв’ю, коли дізналися, що вночі невідомі побили вікна в будинку Віктора Бархоленка, активіста, який дав інтерв’ю та допомагав під час розслідування.

«Трапилося те, що в мене сьогодні вночі побили вікна. Скоріш за все, це пов’язане з моєю громадсько-політичною діяльністю», – розповів Бархоленко.

Це вже не перший випадок, коли життю і здоров’ю активіста Бархоленка загрожує небезпека. «Перший випадок був у 2008 році після моїх чергових звернень щодо «дерибану» в нашому регіоні на мене був здійснений замах саме під домом. Дивом я залишився живий», – каже він.

Як же використали незмінні керівники апарату Верховної Ради землю, що дісталась їм безкоштовно?

З цих п’яти ділянок, чотири належать Зайчуку, одна – його заступнику Яловому. Усі вони тепер обнесені одним парканом.

8ed

Всі ці земельні ділянки тепер переоформлені на Ушеніну Ларису Володимирівну, зазначено у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Це дає підставу припустити, що землю продали.

Хто ця жінка? Ушеніна Лариса Володимирівна – це мати Скарбовійчук Ірини Сергіївни, дружини Руслана Скарбовійчука – донедавна народного депутата України від Комуністичної партії, і друга колишнього віце-спікера Ігоря Калєтніка, який оголошений в розшук через підозру у розкраданні грошей в особливо великих розмірах та фальсифікації підрахунку голосів під час пленарного засідання Верховної Ради 16 січня 2014 році.

Таким чином, шматок лісу, безкоштовно отриманий керівництвом апарату парламенту, тепер перейшов у власність родини нардепа-комуніста Скарбовійчука. Зараз паркан огородив понад півтора гектари ліса, який ще декілька років тому належав громаді міста Буча.

10ed

Не виключено, що нарешті у Зайчука і Ялового, прямо в парламенті, знайшовся покупець на земельні ділянки, які їм дісталися безкоштовно.

Скільки ж могли на цьому заробити? «Не потрібно бути ріелтором і безпосередньо займатися цими аферами, тому що я слідкую за цим тіньовим ринком і можу впевнено сказати, що ціна за землю тут понад 5 тисяч доларів США за сотку», – каже Віктор Бархоленко.

Виходячи з ціни і площі, якою володіли родини Зайчука і Ялового, ймовірний заробіток з перепродажу землі міг сягнути понад 250 тисяч доларів.

Отримати коментар від самого Валентина Зайчука журналістам «Схем» не вдалося. Офіційний запит в апарат Ради про зустріч з паном Зайчуком теж залишився без відповіді.

Олександр Чорновалов

Залишити відповідь