Експерти МСОП провели черговий семінар-тренінг для представників місцевих органів влади та громад щодо їх прав у сфері управління лісами комунальної форми власності

07/07/2016

1 липня цього року експертами Міжнародного союзу охорони природи (МСОП / IUCN) за активного сприяння Малинської районної адміністрації (м. Малин Житомирської області) в рамках виконання програми «Правозастосування й управління в лісовому секторі країн східного регіону дії європейського інструменту сусідства та партнерства» («ENPI East FLEG-II», http://www.fleg.org.ua/) проведено черговий семінар-тренінг «Права місцевих органів влади та громад у сфері управління лісами та механізми їх забезпечення».

Участь у заході взяли заступник голови Малинської районної державної адміністрації Володимир Сивко, голова районної ради Михайло Левковець, сільські голови Малинщини, директори і представники дочірніх комунальних підприємств ЖОКАП «Житомироблагроліс», працівники апарату райдержадміністрації.

Житомирщина один із небагатьох регіонів України, де частка комунальних лісів не набагато менша від частки державних – понад 41% від загальної площі ділянок лісогосподарського призначення. У Малинському районі ця частка ще більша – 44,5%. Попри неодноразові пропозиції Держлісагентства передати ліси у державну власність, а обласне комунальне підприємство із майновим комплексом – у його підпорядкування, обласні рада і адміністрація відстояли право громад на розпоряджання частиною природних ресурсів, що є однією із основних цінностей Полісся. Суттєвим аргументом такої позиції став той факт, що на момент набуття чинності закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» дочірні підприємства майже стовідсотково виготовили державні акти на право постійного користування. Отже, державні і комунальні землі були розмежовані за цим фактом, а ліси на законних підставах стали комунальною власністю.

Експертами програми FLEG-II учасникам тренінгу було запропоновано до розгляду типові конфліктні ситуації, але вельми цікавою стала реакція сільських голів, які швидко запропонували позитивні рішення, запевнили, що практично не мають конфліктів із комунальними підприємствами і, навпаки, цілком задоволені співпрацею. Ці підприємства забезпечують селян роботою, сплачують до місцевих бюджетів суттєві суми податків, погоджують із громадами основні моменти своєї діяльності, рубками не зловживають, бо через збільшення обсягу санітарних зменшують головне користування. Суцільні санітарні рубки змушені проводити, бо масове усихання сосни видно неозброєним оком навіть далеко не спеціалістам лісового господарства, тому і немає заперечень щодо їхнього проведення.

Загалом, у експертів, попри лавини негативу, які завалюють галузь, залишилося дуже позитивне враження від спілкування і з сільськими головами Малинського району, і з лісівниками комунальних підприємств Житомирщини. У доповнення до семінару присутнім була продемонстрована чудово влаштована рекреаційна зона на території дочірнього підприємства «Малинський лісгосп АПК» та дія безпілотного літального апарата, який підприємство придбало для протипожежного контролю.

Зауваження, пропозиції, приклади власного досвіду очільників громад та фахівців лісової галузі Малинщини, що прозвучали під час діалогу в контексті актуальної теми, увійдуть до інформаційного довідника, який стане помічним у роботі місцевих органів влади та самоврядування у сфері управління лісами й забезпечення прав громад щодо цього.

За додатковою інформацією можна звертатися до експертів програми «ENPI East FLEG-II» Андрія Жили (andriy.zhyla@gmail.com), Алли Оборської (alla_oborska@ukr.net) або координатора заходів програми в Україні від IUCN Романа Волосянчука (roman.volosyanchuk@enpi-fleg.org).

Залишити відповідь